Ознака: грев

Вести

Овој голем грев никако не го правете: Во сабота е задушница, а седум дена подоцна доаѓа големиот христијански празник

Православните христијани во сабота ја одбележуваат Задушница во знак на сеќавање на починатите. Црквата пропишала посебни денови – задушници, четирипати годишно, кога верниците се молат за покој на душите на […]

Занимливости

Денес е Црна среда! Кој ќе згреши, гревот вечно ќе му стои

Ако денес има облаци, годината до следниот Велигден ќе биде тешка, година на бедата и оскудација.Неделата по Велигден е полна со народни обичаи и верувања. Денешниот ден е првиот работен […]

Занимливости

МОРАМ НЕШТО ДА ПРИЗНААМ: Правам смртен грев, се гледам со прекрасна девојка а…

„Морам нешто да ви признаам. Се гледам со некоја иако сум во брак. Таа е неверојатна девојка: убава, паметна, енергична…Сакам да ја носам на вечери, уживаме во гледањето филмови, серии […]