Ознака: Гренланд

Вести

Рекордно топење на Гренланд, мразот се губи седум пати побрзо отколку во ’90

Топењето на мразот на Гренланд лани повторно се зголеми и го урна претходниот рекорд за 15 отсто, предупредуваат научниците. Според новата анализа, нивото на распаѓање е „невидено“, врз основа на […]

Вести

Невообичаено: Се истопија две милијарди тони мраз за 24 часа

Вкупното топење мраз во саботата се проценува на две милијарди тони односно два кубни километри леден покривач, јави Си-Ен-Ен. Иако Гренланд е најголем остров на светот со големи количини мраз, […]

Вести

Видео: Мислеа дека никогаш нема да се дознае: Топејќи се мразот на Гренланд разоткри таен проект на американската армија

Tопењето на мразот околу Северниот пол, предизвикано од глобалното затоплување, на виделина изнесе таен проект на американската армија од времето на Студената војна.Станува збор за таен град изграден во северозападниот […]