Ознака: грмотевици

Вести Македонија

Циклонот “Ален“ пристигна во Македонија, локално можно невреме

Под влијание на циклонот “Ален“ врнежите од запад веќе започнаа и понатаму ќе се прошират насекаде и локално ќе бидат поинтензивни со што количеството на наврнат воден талог ќе изнесува […]

Вести

Големо невреме во Куманово и Штип!

Во моментов нестабилно со локален пороен дожд и грмежи е во источните делови од Македонија, од подрачјето источно од Куманово, се до Беласица, претежно во планинските подрачја.Од градовите нестабилно е […]

Занимливости

Првите прецизни снимки: Како настануваат грмотевиците

Научникот Тим Самарс се надева дека благодарение на фотографиите на кои се гледа настанувањето на грмотевиците ќе успее да ја открие тајната која одредува каква форма ќе има молњата.  Најбрзите […]