Ознака: грозје

Нега и убавина

За убавина и здравје: Ова овошје ќе направи чуда за организмот, а вашата кожа ќе заблеска!

Ова вкусно овошје има толку многу здравствени и естетски придобивки што тешко е да се набројат сите Грозјето содржи витамини А, Б, Ц и Е, потоа минерали како натриум, фосфор, […]

Живот

Овие семки ја спречуваат појавата на рак, инфаркт, стареење на клетките и многу други болести

Семкитe од грозје се неопходни во спречувањето на голем број болести. Ќе бидете изненадени кога ќе откриете колку се здрави. Екстрактот од семки од грозје содржи концентрирани супстанции кои се […]

Живот

Сезона му е: Позитивните ефекти на грозјето за човечкото здравје

Најновите научни истражувања покажуваат дека здравствените ефекти од редовното конзумирање грозје се далекусежни.Грозјето има многу интересен состав, вода, влакна и антиоксиданти кои на оваа намирница и даваат важна улога во […]

Живот

Пет причини зошто треба да консумирате што повеќе грозје

Грозјето, на кои му се припишуваат својства на “еликсир на младоста” може значајно да ги подобри менталните способности, покажуваат новите истражувања. Состојките на ова овошје можaт да ја зголемат циркулацијата […]

Издвојуваме

„Тиквеш“ исплати над 60% од средствата за откупеното грозје од последната берба

Заклучно со 15-ти февруари оваа година, до кога истекува законскиот рок за исплата на втората рата од средствата за откупеното грозје од последната берба, винарската визба „Тиквеш“ исплати близу 63% од вкупната вредност […]

Занимливости

Новогодишната трпеза носи среќа: Никако не јадете пилешко, а за богатство подгответе го ова…

Поставувањето на богата новогодишна трпеза нема за цел само  да не нахрани, туку и  секо јадење треба внимателно да биде одбраноНовогодишната трпеза треба да ви биде добро одбрана за да […]

Живот

Грозје за витка линија!

Диетата со  грозје е една од најефикасните и  најздрави, а се применува 20 денаДиетата со  грозје е една од најефикасните и  најздрави. Потребно  е со  секој  оброк да изедете неколку […]