Ознака: данска

Вести

Како Данска и Финска ги отворија училиштата и покрај пандемијата?

Пандемијата на Ковид-19 предизвика ненадејни и невидени промени во образованието низ светот, погодувајќи повеќе од 1,5 милијарда ученици, од најмали до најголеми. Во март 2020 година, првпат во историјата, речиси […]

Занимливости

Овие две земји се најсиромашни во Европа, но дали знаете кои од нив се најбогати?

Најбогатата држава во Европа е Луксембург, а по неа следат Ирска, Данска, Холандија, Австрија и Германија. Албанија и Босна и Херцеговина се најсиромашните земји во Европа, според податоците објавени од […]

Вести

Данска ќе укинува дел од ограничувањата

Данската Влада планира укинување на некои ограничувања побрзо од очекуваното, бидејќи бројот на хоспитализирани лица со Ковид-19 продолжува да опаѓа. Тоа го изјави денеска премиерката Мете Фредериксен. Како прв чекор […]

Свет

Во железничка несреќа на мост во Данска загинаа најмалку шест лица

Како што веќе потврдија данските власти најмалку шест луѓе загинаа во железничката несреќа која се случи утрово во осум часот на мост кој поврзува два дански острови. Заради несреќата затворен […]

Избор на уредникот

Данска нема да подржи преговори на Македонија со ЕУ. Кој кого лаже може да дознаеме веќе еднаш?

Како што се сомневаме од поодамна се работи цело време за фарса и за креирање на лажен оптимизам и надеж. На јунскиот самит Данска нема да поддржи почеток на преговори за […]

Вести

Градскиот превоз во Скопје ќе поскапи?!

Изгледа дека некој некого манипулира. Претпоставуваме дека во случајов Владата ги манипулира граѓаните. Зошто? Затоа што ЈСП објаснува дека ќе има потреба од додатни 35.000.000 денари на годишно ниво од […]

Избор на уредникот

Шизофреник на денот: Што ако поскапел дизелот, сиромашните и онака не возат автомобили!

Бранимир Јовановиќ советник на Тевдовски забегал. Дефинитивно. Неговата логика ни во Бардовци (болницата) не поминува. Па сепак, оваа фигуринка е советник на министерот Тевдовски (импресиониран од Данска) и двајцата ни […]

Љубов и секс

Статистиката открива: Во која земја најмногу се изневерува?

 Иако неверството се случува во секоја земја на планетата, некои нации тоа го прават многу почесто од другите.Неодамна спроведено истражување покажа дека најмногу неверстава има во скандинавските земји. На самиот […]