Ознака: данска

Ракомет

Ракометарите на Македонија денес на мегдан против Данска

Машката ракометна репрезентација на Македонија веќе е во Алборг каде денеска од 16 часот ќе го одигра квалификацискиот натпревар за пласман на Европското Првенство против Данска. По триумфот над актуелниот […]

Вести

Шведска и Данска ќе воведуваат пасоши за Ковид-19

Шведска досега беше позната по својот посебен начин на борба против пандемијата на коронавирус. Наместо затворање, како што беше случај во другите европски земји, шведските власти првично сметаа на т.н. […]

Вести

Како Данска и Финска ги отворија училиштата и покрај пандемијата?

Пандемијата на Ковид-19 предизвика ненадејни и невидени промени во образованието низ светот, погодувајќи повеќе од 1,5 милијарда ученици, од најмали до најголеми. Во март 2020 година, првпат во историјата, речиси […]

Занимливости

Овие две земји се најсиромашни во Европа, но дали знаете кои од нив се најбогати?

Најбогатата држава во Европа е Луксембург, а по неа следат Ирска, Данска, Холандија, Австрија и Германија. Албанија и Босна и Херцеговина се најсиромашните земји во Европа, според податоците објавени од […]

Вести

Данска ќе укинува дел од ограничувањата

Данската Влада планира укинување на некои ограничувања побрзо од очекуваното, бидејќи бројот на хоспитализирани лица со Ковид-19 продолжува да опаѓа. Тоа го изјави денеска премиерката Мете Фредериксен. Како прв чекор […]

Свет

Во железничка несреќа на мост во Данска загинаа најмалку шест лица

Како што веќе потврдија данските власти најмалку шест луѓе загинаа во железничката несреќа која се случи утрово во осум часот на мост кој поврзува два дански острови. Заради несреќата затворен […]

Избор на уредникот

Данска нема да подржи преговори на Македонија со ЕУ. Кој кого лаже може да дознаеме веќе еднаш?

Како што се сомневаме од поодамна се работи цело време за фарса и за креирање на лажен оптимизам и надеж. На јунскиот самит Данска нема да поддржи почеток на преговори за […]

Вести

Градскиот превоз во Скопје ќе поскапи?!

Изгледа дека некој некого манипулира. Претпоставуваме дека во случајов Владата ги манипулира граѓаните. Зошто? Затоа што ЈСП објаснува дека ќе има потреба од додатни 35.000.000 денари на годишно ниво од […]