Ознака: дебелеење

Живот

“Заблуда е дека слатките дебелеат – ако ги јадете во ова време нема да добиете ни грам”

Францускиот нутриционист Паскал Гордон тврди дека секојдневната консумација на шеќер на ниту еден начин не ја нарушува нашата линија. Десертите се дозволени, но постојат неколку правила кои треба да се […]

Нега и убавина

Никој не е толку гладен за својата телесна тежина да ја зголеми за 20 или 30 килограми: Се дебелееме поради зборовите кои ги премолчуваме

Никој не е толку гладен за да се здебели 20 или 30 кг. Зголемувањето на килограмите ќе престане тогаш кога ќе се откријат и отстранат вистинските причини за неконтролирано внесување […]

Нега и убавина

Не јадете многу, а постојано качувате килограми? Сево ова може да е причина за вашето здебелување!

За одржување на телесната тежина важен е избалансираниот однос помеѓу внесувањето на храна и трошење на енергијата. Но ако се храните здраво, тренирате и повторно имате проблем со покачување на […]

Живот

„Здрави“ производи кои всушност нѐ дебелеат околу стомакот

Доколку сакаме да ги намалиме килограмите, нутриционистите постојано препорачуваат здрава и свежа храна на нашето мени. Но, постојат неколку производи за кои сметаме дека се здрави, а всушност со нивната […]

Нега и убавина

Никогаш нема да имате рамен стомак: Што и да правите, ова е причината поради вишокот килограми

Внимавате што јадете, но стомакот и понатаму не се повлекува? Еве што би можело да биде причина за тоа. Ова се петте најчести причини поради кои се дебелеете во пределот […]

Живот

Мирно бебе не е и секогаш здраво бебе: Зошто бебињата кои помалку плачат подоцна се подебели и имаат проблем со дијабетес?

Бебе кое родителите многу лесно можат да го смират кога плаче има големи предиспозиции кога ќе порасне да биде дебело. Причините за дебелеење се многу комплексни и ја вклучуваат генетиката […]

Живот

Таа сака да има најшироки колкови на светот – не престанува да се дебелее иако здравјето ѝ е загрозено

Боби Џо Весли, 44-годишна жена од Пнесилванија сака да стане жена со најшироки колкови на светот. Обемот на нејзините колкови е 241 сантиметар и не планира да престане да додава […]