Ознака: дебелеење

Занимливости

Побарала помош од стручно лице бидејќи нејзиниот сопруг енормно се зделебил

Жената, чиј сопруг се здебелил надвор од границите на нормала, открила дека неговиот проблем со килограмите го уништува нивниот однос. Во писмото до секс колумнистката, таа напишала дека ова ѝ […]

Живот

Замор, дебелеење, чувство на студ – знаци кои укажуваат дека сте заболеле…

Овие и неколку други симптоми се поврзуваат со болести на тироидната жлезда, која после дијабетисот е една од најраширените болести на светот. Според податоците на Светската здравствена организација, дури 2 […]

Живот

Кој најмногу се дебелее на работното место

И покрај тоа што работата го одржува човекот, сепак професионалниот живот има негативни последици по витката линија на вработените. Како најголема причина се издвојуваат стресот и недвижењето. Според студија спроведена […]

Живот

На кој начин родителите ги здебелуваат своите деца и како вие да го избегнете тоа?

Дебелината кај децата станува навистина сериозен проблем. Иако оваа појава е најчеста во развиените и земјите во развој, детската дебелина е глобален проблем. Никој родител не сака неговото дете да […]

Живот

Дебелеењето нуспојава на Мундијалот: Еве како да го спречите здебелувањето

Седењето пред телевизор, пиењето на зашеќерени напитоци и јадењето брза храна се стандарден начин за следење на Светското фудбалско првенство. Фудбалските навивачи ширум светот речиси цел месец деновите ќе ги […]

Живот

Едноставен тест кој ќе ви открие дали јаглехидратите ве дебелеат

Големиот внес на јаглехидрати допринесува до вишок килограми кои е тешко да ги елиминирате. Но, затоа постои брз и едноставен начин да дознаете дали тие се вистинските виновници за вашата […]