Ознака: дезинфекција

Занимливости

Ова е најлесниот начин да го дезинфицирате вашиот далечински управувач

Се сеќавате ли кога последен пат го исчистивте вашиот далечински управувач? Сигурно нема да можете да се сетите. А дали знаете оттогаш колку пати членовите на вашето семејство се разболеле […]

Вести

Во Берово започна дезинфекција на гласачките места

Во насока на директен придонес кон безбедно гласање на граѓаните и заштита на нивното здравје, во Берово започна дезинфекција на сите гласачки места во општината. Како што информираат надлежните вечер […]

Вести

На гласање задолжително со маска и со двојна дезинфекција

Гласањето на претстојните избори, и покрај актуелната пандемија на Ковид-19, ќе биде безбедно за граѓаните кои ќе решат да го остварат своето избирачко право, тврдат надлежните. Ќе се гласа согласно […]

Балкан

Словенија ја укинува обврската за задолжителна дезинфекција на станбените објекти

Словенечката Влада ја укинува обврската за задолжителна дезинфекција на внатрешноста на сите станбени објекти во земјата. Премиерт Јанез Јанша на социјалните мрежи напиша дека Владата ќе излезе во пресрет на […]

Живот

Ваквото миење НЕ ги дезинфицира садовите: Следете ги овие упатства!

Додека ги миете садовите со топла вода и детергент, сигурно мислите дека ги оставате чисти и дезинфицирани. Не сакаме да ви носиме лоши вести, но денес особено важно е да […]

Живот

Нема потреба да ги перете по секое носење: Како најдобро да ги дезинфицирате маските од платно по носењето?

Поради недостаток на хируршки маски во аптеките, многумина беа креативни и започнаа да прават свои. Сепак, веднаш се појави прашањето како да се дезинфицираат и да бидат безбедни за носење, […]

Вести

Последните патници слетаа на скопскиот аеродром- авионот полн со патници пристигна од земјата во која ситуацијата е алармантна

На аеродромот во Скопје, синоќа пристигна последниот лет. Македонски државјани од Базел, Швајцарија, слетаа доцна вечерта. Согласно одлуката на Владата, како мерка за заштита од ширење на коронавирусот, аеродромот се […]