Ознака: демонстранти

Свет

Белорусија испраќа засилувања во регионот Гродно, на границата со Полска и Литванија

Белорускиот министер за одбрана Виктор Хренин нареди баталјон со тактички балистички ракети и мулти-барелни фрлачи на проектили и единици со беспилотни воздушни возила и системи за воздушна одбрана да бидат […]

Свет

Хаос во Минск веќе трет ден по ред: Полицијата со шок-бомби и гумени куршуми против демонстрантите

Протестите во Минск и другите делови на Белорусија се одржуваат веќе трет ден по ред, а демонстрантите излегоа на улиците и изразија незадоволство затоа што претседателот Александар Лукашенко беше избран […]

Балкан

Србија: Едно лице е експресно осудено на затворска казна и уште четири лица приведени заради упадот во РТС

Прекршочен суд во Белград денеска осуди на затворска казна од 30 денови едно 19-годишно момче за кршење на Законот за јавен ред и мир во врска со упадот синоќа во […]

Балкан Вести

Во Атина полицијата со солзавец против демонстрантите

Грчката полиција употребила солзавец врз левичарски демонстранти кои протестираа против посетата на германската канцеларка Ангела Меркел на Атина. Грците ја обвинуваат Меркел за мерките за штедење воведени поради големиот финансиски долг […]

Вести Свет

Во Будимпешта демонстрантите се судрија со полицијата

Големи антивладини протести на кои учествуваа неколку илјади Унгарци имаше синоќа пред Парламентот во Будимпешта по донесувањето на „робовладетелскиот закон” од страна на пратениците од партијата на Виктор Орбан. Со законот значително […]

Балкан Вести

Во Атина демонстранти се судрија со полицијата

На денот на одбележувањето на 10-годишнината од убиството на тинејџер во Атина демонстрантите се судрија со полициските специјалци. Петнаесетгодишниот Алексис Григоропулос пред 10 години беше убиен од полицијата. Демонстрантите со качулки на главите […]

Вести

Судири меѓу демонстранти и полицијата во Киев

Демонстрантите, кои организираат протести со барање да се стави крај на корупцијата во Украина, денеска се судрија со полицијата во кампот со шатори пред зградата на Парламентот во Киев.Според некои […]

Вести

ВИДЕО: Демонстранти се судрија со полицијата во Париз

По првичните резултати, со кои Ле Пен влезе во финалето, антифашистички демонстранти се судрија со полицијата во Париз.Специјалната полиција пушти солзавец за да ја растури толпата. Толпа анархисти, антифашисти и […]

Вести

Демонстрантите удрија по полиција: Протестите против Трамп станаа насилни

Најмалку 29 лица се уапсени во Орегон за време на протестите покренати во знак на незадоволство поради изборот на Доналд Трамп за нов претседател на САД. Полицијата соопштува дека протестите […]

Вести

Опозициски активисти можат да палат и демолираат, ама не смеат да одговараат

Продолжува долгогодишната пракса на опозициски активисти и поддржувачи со притисок врз судските институции кога нивни лица треба да одговараат пред органите за сторените дела.Платеничката револуција на СДСМ денеска протестираше пред […]

Балкан

Хаос на Косово: Албански демонстранти удрија со камења, ги спречуваат Србите да ја слават Голема Богородица

Демонстрантите се собрале од десет часот утринава, а се организирале претходно откако беше најавено дека група од 150 Срби ќе дојдат во селото за да го прослават празникот на местото […]

Видео

ВИДЕО: Дивјакот што го палеше знамето на САД несакајќи самиот се запали

Демонстрантите од левицата во САД повторно се пуштија во антиамериканска активност и го палеа знамето на САД.Еден од настаните по кои ќе се памти вечерта е палењето на знамето што […]