Ознака: денеска

Живот

Денеска е Св. маченици Маркијан и Мартириј

По смртта на цар Константин, на римскиот престол дојде Констанциј, неговиот син. Тој се имаше приклонето кон ариевата ерес. Во тоа време аријанците успеаа да го сменат правоверниот цариградски патријарх […]

Живот

Денеска е Свети Апостол Филип

Родум од Кесарија Палестинска. Беше женет и во бракот му се родија четири ќерки, сите четири со дар на пророкување и сите четири заветувани девици Христови. Кога Светите апостоли избираа […]

Вести Македонија

Во земјава денеска се одбележува 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба

По тој повод, владина делегација предводена од заменик-министерот за култура Владимир Лазовски ќе положи цвеќе пред споменикот на Гоце Делчев, а цвеќе ќе положи и собраниска делегација во состав Костадин […]

Живот

Денеска е Св. апостол Јаков

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 9-ти октомври. Денеска е Св. апостол Јаков Син Алфеев и еден од Дванаесетте големи апостоли. Роден брат на евангелистот Матеј. Сведок на […]

Живот

Денеска е Св. маченица Харитина

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 5 октомври. Денеска е Св. маченица Харитина. Во детството остана сираче. Ја посвои некој угледен човек и христијанин Клаудиј и ја воспита […]

Живот

Денеска е Св. свештеномаченик Еротеј

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 4 октомври Денеска е Св. свештеномаченик Еротеј Зборот маченик доаѓа од грчкиот мартис, што во превод значи сведок. Значи, македонскиот јазик става […]

Живот

Голем празник: Денеска е Покров на Пресвета Богородица

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 1 октомври. Денеска е Покров на Пресвета Богородица. Настанот што го слави Црквата денес се случил на 1 октомври 911 година, на […]

Живот

Денеска е Преподобен Харитон Исповедник

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 28 септември. Денеска е Преподобен Харитон Исповедник. Харитон потекнуваше од градот Иконија, во Мала Азија каде проповедаше апостолот Павле. Харитон се овенча […]

Живот

Денеска е Зачнување на Свети Јован Крстител

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 23 септември. Денеска е Зачнување на Свети Јован Крстител. Иако сите христијански празници се со повеќеслојно значење, овој е еден од посебните во […]

Живот

Денеска е Св. маченички Минодора, Митродора и Нимфодора

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 10 септември и се празнуваат Светите маченички Минодора, Митродора и Нимфодора. Трите се родени сестри од некое место во Витинија Азиска. Воспитани во […]

Живот

Денеска е Откривање и пренос на моштите на Св. архиѓакон Стефан

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 2 август. Денеска е Откривање и пренос на моштите на Св. архиѓакон Стефан. За моштите на свети архиѓакон Стефан не се знаеше ништо […]

Живот

Денеска е Свети великомаченик Пантелејмон, заштитник на медицината

Свети Пантелејмон е родум од Никомидија, од мајка христијанка и татко незнабожец. Мајка му се викаше Евула, а татко му Евсторгиј. Како момче ја изучи лекарската наука. Свештеникот Ермолај го […]