Ознака: ден на македонската револуционерна борба

Вести

23 Октомври – Ден на македонската револуционерна борба

Во земјава денеска се одбележува 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба, кој е прогласен за државен празник и неработен ден за сите граѓани. Годинава, поради пандемијата со Ковид-19, […]

Македонија

Македонија го одбележува Денот на македонската револуционерна борба

На 23 октомври 1893. година во куќата на книжарот Иван Хаџи Николов во Солун се собрале Христо Татарчев, Даме Груев, Петар Поп Арсов, Антон Димитров и Христо Ботанџиев кога бил […]

Вести

Димитриев: „Партијата која ќе освои помалку гласови треба да му честита на победникот и тоа да го прифати како порака од народот“

11 декември треба да имаме празник на демократијата. Изборите мора да бидат празник на демократијата и јас верувам дека сите ние имаме капацитет да ја реализираме оваа цел, потенцираше премиерот Емил […]

Вести

Димитриев: На изборите одлучувате Вие, а не партиите, специјални органи или институциите

Граѓаните на Република Македонија се носители на суверенитетот на оваа земја и тоа природно и политичко право никој не може и не смее да се обиде да ви го ограничи, […]

Вести

Некогаш за ова се одело во затвор: Денеска е државен празник и наша гордост!

Над напатената македонска земја во одреден историски период започна да паѓа мракот и новото ропство кое го донесоа озогласените комунистички соработници на УДБА.Идејата на ВМРО и обединета Македонија била најголема […]

Избор на уредникот

Некогаш за ова се одело во затвор: Денеска е државен празник и наша гордост!

Над напатената македонска земја во одреден историски период започна да паѓа мракот и новото ропство кое го донесоа озогласените комунистички соработници на УДБА.Идејата на ВМРО и обединета Македонија била најголема […]

Локална самоуправа

Општина Прилеп го одбележа Денот на македонската револуционерна борба

Одбележан 23 Октомври „Денот на македонската револуционерна борба“По повод одбележувањето на државниот празник 23 Октомври „Денот на македонската револуционерна борба“, делегација од локалната самоуправа на општина Прилеп положи свежо цвеќе […]

Вести

Честитка од министерот Јолевски по повод 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба

Министерот за одбрана на Република Македонија Зоран Јолевски денеска, по повод 23 Октомври, Денот на македонската револуционерна борба, упати честитка до вработените во Министерството, припадниците на Армијата на Република Македонија […]