Ознака: десница

Вести

Алсат: Груевски пред да исчезне се слушнал со Заев?

Поранешниот премиер Никола Груевски ги надитри полициските служби. Благодарение на добро организирано сценарио, тој избега од Македонија и сега ужива во азилот во Унгарија. Се чини дека таквиот план бил […]

Вести

Германската крајна десница е веќе втора политичка сила

Екстремната десна, антиевропска и популистичка партија Алтернатива на Германија стана втората политичка сила во Германија, заменувајќи ги социјалдемократите. Ова е тековната политичка студија на авторитативниот социолошки институт “Инса”, нарачана од […]

Вести

Филип Петровски оствари средба со европратеничката Маријана Петир

Филип Петровски оствари средба со европратеничката Маријана Петир Европратеничката Маријана Петир, во посета на Скопје, ое сретна со директорот на Државниот архив на Р. Македонија, Филип Петровски. Директорот на архивот […]

Вести

И покрај обидот за рушење на десницата од страна на опозицијата, помогната од словенечките социјалисти, останува на власт!

Македонската владејачка конзервативна партија ВМРО-ДПМНЕ на неделните парламентарни избори во таа поранешната југословенска република освои тесна победа, известуваат европските медиуми. Конзервативците обезбедија 51 од 120 места во парламентот, додека најголемата […]