Ознака: дестинации

Дестинации

Кои држави во светот имаат најмалку жители?

Дали знаете кои други држави освен Лихтенштајн имаат најмалку жители? Овие држави заземаат многу мала површина, а некои од нив се населени со само неколку семејства. Ватикан Градот-држава со своите […]

Дестинации

Најзелени на светот: 5 модерни градови кои живеат во хармонија со природата

Употребувањето на обновливите извори на енергија и хидроенергии допринесува градовите да бидат почисти, а за разлика од многу северноамерикански градови, Ванкувер го променил и урбаниот стил на живот. Овие пет […]

Дестинации

4 неверојатни места на Земјата на кои што вашата нога никогаш нема да стапне – забранети се за јавност

Погледнете на кои места најверојатно никогаш нема да може да погледнете што има, на кои острови не смее да чекорите. Некои од најинтересните места на светот, кои што сведочат за […]

Дестинации

Не се многу, но живеат долго: Земјата во која има најдолг животен век

Се смета дека за долг животен век можат са му се заблагодарат на животот на море, консумацијата на медитеранска храна, но и склоноста кон активниот живот, односно време поминато на […]

Дестинации

Кои се најдобрите дестинации за патување во септември?

Многумина од нас одат на одмор во септември бидејќи аранжманите тогаш се најевтини, а времето сè уште е топло. Септември е добар месец за патување бидејќи има помалку гужва дури […]

Дестинации

Сакате евтин одмор: Оваа земја се обидува да ги врати туристите на плажите, цените се на половина

Паднатата туристичка индустрија на Шри Ланка се обидува да ги врати туристите на плажите кои запустеа по смртоносните велигденски напади. Паѓаат цените на сместувањата во хотели и промовираат понудa на […]

Македонија

ТАВ Македонија го прослави отворањето на двете нови дестинации – Баден – Баден и Бремен

ТАВ Македонија го прослави првиот лет на “Виз Ер“ од Меѓународниот Аеродром Скопје до Баден – Баден во Германија, истовремено обележувајќи го воведувањето на две нови дестинации од Скопје, Баден – Баден […]

Дестинации

5 европски градови кои прекрасно изгледаат во зима

Иако голем дел од луѓето го преферираат летото за патување, сепак зимата носи своја магија. Покрај божиќните маркети, многу градови изгледаат прекрасно во зима. 1 – Копенхаген, Данска Кога ќе […]