Ознака: „Диво Насеље“

Македонија

Во случајот “Диво насеље“ нема докази за тероризам, тврди адвокатот Миланов

Со исказ на адвокатите од одбраната во Апелацискиот суд во Скопје денес продолжи јавната седница по жалбите на 33-та осудени лица за крвавата престрелка во кумановско Диво насеље. Според адвокатот […]

Вести

Три години од нападот во „Диво насеље“

Денеска се навршуваат три година од оружената пресметка во кумановската „Дива населба“, која траеше два дена, при што животот го загубија осум припадници на Министерството за внатрешни работи, додека четириесетина […]

Вести

Ослободен од „Диво Насеље“ со националистичко салутирање излезе од Шутка

Вчера, членовите на семејствата на Бесник Ајдини, Бесник Бајрами и Фазли Османи чекаат пред затворот во Шутка ослободувањето на нивните членови од семејство.  Кривичниот суд ги предаде одлуките до затворот […]

Вести

Стефаноски: Одговорно тврдам дека настанот во 2015 година во Диво Насеље е класичен терористички атак, и по форма, обем и цел.

Во контекст на пресудите за случајот „Диво Насеље“ и реакциите по пресудите од надвор и внатре. Нема соодветна реакција од стручната, владината, невладината и новинарската фела. – со овие зборови […]