Ознака: „Диво Насеље“

Вести

Денеска пресуда за „Диво насеље”

Скопскиот Кривичен суд денеска треба да ја соопшти пресудата за настаните во кумановската Дива населба во мај 2015 година во кои загинаа осуммина припадници на македонските безбедносни сили.Пресудата за овој […]

Вести

Ветераните на УЧК повторно бараат слобода за терористите од Диво Насеље

Ветераните на УЧК преку отворено писмо повторно бараат слобода за членовите на терористичката група од Диво Насеље. Писмото го упатуваат до претседателот на Албанија Бујар Нишани, претседателот на Косово Хашим […]

Вести

Ветераните на УЧК од Косово со порака за Скопје за судењето за “Случајот Куманово“

Организацијата на ветераните на Ослободителната Војска на Косово во Пеќ реагираа за судењето што се одржува за случајот Куманово.-Барањето за доживотен затвор за обвинетите, е неправедно, бидејќи случајот не е […]

Вести

Ќе се декласифицира списокот на полицајци кои учествувале во акцијата против терористите во Диво Насеље!

По промената на професионалните кадри во МВР и замената со партиски послушници кои ќе ги следат партиските директиви медиумите на власта не запираат со напади кон полицијата. Неделникот Фокус излезе со […]

Вести

Драма на судењето на „Диво Насеље“

Судијката Верка Петковска ги отстрани од судницата сите обвинети во случајот „Диво Насеље“Судијката Верка Петковска ги отстрани од судницата сите обвинети во случајот „Диво Насеље“, кои бурно реагираа откако беа […]

Вести

Тројца нови министри директно вмешани во „Диво Насеље“

Најмалку тројца министри предложени од страна на ДУИ се вмешани во терористичкиот напад во Диво Насеље, и тоа согласно исказите на обвинетите терористи кои ги посочуваат Бујар Османи, Садула Дураку […]

Вести

Две години од нападот во Диво Насеље

Денеска се навршуваат две години од случувањата во кумановската „Диво насеље“, при што животот го загубија осум припадници на Министерството за внатрешни работи, додека четириесетина беа тешко повредени.Во престрелките животот го […]

Вести

„Викиликс“: Терористите од Диво Насеље во комуникација и соработка со структури на СДСМ

На сајтот на „Викиликс“ се појави коресподенција на американските служби со Стејт Департментот за настаните поврзани со кумановско Диво Насеље кои се случија пред токму две години. Во преписката се […]