Ознака: дијаспора

Црна хроника

Кавадарчанец почина од корона вирусот во САД

Кавадарчанец почина од корона вирусот во САД Пред два дена починал од корона вирус Кавадарчанецот Пепи Тодорчев, кој со семејството долги наназад живееше во Чикаго, САД. -Пепи беше познат лик од […]

Занимливости

Дијаспората открива: Ова се најдобрите земји за преселба

Луѓето кои ја напуштиле својата земја во потрага по подобар живот, открија кои земји се најдобри за таа цел. Малата Република Сингапур го зазема првото место, како најдобра земја за […]

Македонија

За директорот на Зоолошката градина македонската дијаспора се “гнacи“

Ѓорѓи Галетановски, директор на ЗОО Скопје и шеф на изборната кампања на Стево Пендаровски задолжен за Скопје затоа што не гласале за Тамара ја нарече македонската дијаспора “гнacи“ и им […]

Избор на уредникот

Апел од дијаспората до пратениците во сеуште македонскиот парламент!

Апел од дијаспората до пратениците во сеуште македонскиот парламент Повик до пратеничката од Општина Делчево, Мира Стојчевска да не ги гласа уставните промени и промената на името! Гневни и крајно […]

Издвојуваме

Повик за масовен сенароден протест на 9-ти Јануари за заштита на правниот поредок во Македонија

Водени од вистинските европски принципи на почитување на уставот и правната држава, понесени од основните постулати и принципи за самоопределување и идентификација на секој народ од повелбата за човекови права […]

Вести

Македонската дијаспора повика на митинг на 9 јануари пред Собранието на РМ

Среќна нова година 2019! Би сакале да повикаме и учествуваме на масовен протест на 9 јануари 2019 година по повод најавеното гласање во парламентот за уставните промени. Секој да допринесе […]

Вести

Европско координативно тело на Македонците – СООПШТЕНИЕ ДО МАКЕДОНЦИТЕ ВО СВЕТОТ

СООПШТЕНИЕ ДО МАКЕДОНЦИТЕ ВО СВЕТОТ Почитувани браќа, сестри Македонци од македонската дијаспора , во тек се организирани протести и блокади против уставните измени со кои Македонците дома и во светот […]

Балкан Вести

Грција задоволна што македонскиот народ што живее во соседните земји се менува со терминот дијаспора

Доцна синоќа грчките владини извори изјавија дека Уставните ревизии што Собранието на Република Македонија ќе мора да ги ратификува се во согласност со Преспанскиот договор, пренесе државната новинска агенција АНА-МПА. Како […]

Вести

Отворено писмо од Македонците во Европа до пратениците да не гласаат за уставни промени

Отворено писмо од Македонците во Европа до пратениците да не гласаат за уставни промени Гневни и крајно разочарани од предавничкиот антимакедонски глас на одредени пратеници во македонскиот парламент, со кој […]

Избор на уредникот

Дијаспора: Тоа што се случува во Македонија е надвор од секаква демократска и парламентарна рационалност

Соопштение на македонската дијаспора Во вие клучни и решавачки моменти за Македонија, гласот и пораката на македонската дијаспора се неминовни и толку очекувани. Навистина се очекувани поради самиот факт што […]

Вести

Голема лага на СДСМ за иселувањето од Македонија: Ако се иселиле 600 илјади граѓани поради “режим“, тогаш зошто СДСМ освои помалку од 2.000 гласа од дијаспората и се бореше да се одземе правото на глас?

Гласачите од дијаспората ја разобличија лагата на СДСМ за бројот на иселени лица од Македонија. Наспроти тврдењата дека над 600 илјади лица се иселиле од Македонија поради незадоволството од т.н. […]

Вести

Писмо до Иванов, Груевски и Заев: Од вас се бара зрелост и одлучност, а најмногу водечка улога во зачувување на нашата државност и нација

Македонското литературно друштво „Григор Прличев“ од Сиднеј во отворното писмо до претседателот на државата Ѓорге Иванов и до лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, Никола Груевски и Зоран Заев, ја изразува […]