Ознака: дијаспора

Вести

Албанската дијаспора планира напади врз амбасадите на Србија поради Рамуш Харадинај!

Првиот потпретседател на Владата на Србија и министер за надворешни работи Ивица Дачиќ денес предупредил, дека според безбедносните информации со кои располга, во албанската дијаспора се планира завземање на некое […]

Вести

Македонците во Канада: Никој не смее да се дрзне да ја фалсификува и оспорува волјата на народот

Во име на Организацијата Обединети Македонци од Канада која ги претставува сите наши Mакедонци кои живеат во Канада сакаме да истакнеме дека сме згрозени од последните случувања и режирани сценарија […]

Вести

ВМРО-ДПМНЕ ја повика дијаспората да гласа и да се спротистави на црните сценарија

Дијаспората денес и официјално го отвори гласањето за предвремените парламентарни избори. Своето право на глас во странство ќе можат да го остварат вкупно 20.591 македонски државјани.Поради големата заинтересираност, граѓаните своето […]

Вести

Македонците од Данска реагираат на поразителната кампања на опозициската коалиција

На неколку дена пред завршувањето на изборната кампања за овие круцијално важни избори за Р. Македонија, не можеме. а да не реагираме на крајно кукавичката и поразителна кампања на опозициската […]

Вести

Македонската дијаспора во Швајцарија: Дијаспората е подготвена да излезе на гласање и да ги заштити државните интереси

Македонската дијаспора во Швајцарија преку интервју за програмата „Гласот на народот со Слободан Томиќ“ одговара за чекорите на Заев за двојазичност  и федерализација.-Ние, Македонците од Швајцарија, Франција, Италија, Германија и […]

Вести

ДИК: Во овие осум градови во дијаспората нема да се гласа поради недоволен број пријавени

Во осум градови во дијаспората нема да се спроведе гласање на парламентарните избори 2016 година, бидејќи не се пријавиле доволен број гласачиза да се организираат избори.Државната изборна комисија информира дека […]

Вести

Македонците од дијаспората згрозени од изјавите на Заев: „Не му се важни националните интереси!“

Скандалозните изјави на лидерот на СДСМ Зоран Заев дадени пред Албанците во Швајцарија предизивикаа револт и загриженост кај македонската дијаспора. Со свои реакции денес се јавија Македонците од Јужна и […]

Вести

Груевски оствари средба со македонската дијаспора во Mинхен

Во рамките на својата посета на Германија, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и партиската делегација во Минхен остварија средба со македонската дијаспора.Се разговараше за актуелните состојби во Македонија и политичката […]

Вести

ДИК објави детални табели за бројот на пријави за секое избирачко место во дијаспората

Државната изборна комисија утврди дека по завршувањето на рокот за поднесување на пријави за гласање во дипломатско-конзуларните претставништва на Република Македонија во странство, односно конзуларните канцеларии, од вкупно поднесени 21.029 […]

Вести

Над 20.500 македонски државјани во дијаспората пријавени за гласање

Над 20.500 македонски државјани во странство ќе можат да го остварат своето право на глас на предвремените парламентарни избори закажани за 11 декември.Поради големиот број пријавени, ДИК вчера на седница […]