Ознака: диња

Кулинарство

Совршен за врелите летни денови: Ориентален сладолед од диња чиј вкус ќе ве воодушеви

Оваа комбинација од состојки ветува авантура на вкусови… Потребни состојки: – 300 мл. слатка павлака – 200 гр. шеќер – 1 зрела диња – сок од 1 лимон – мелени […]

Кулинарство

Освежување за време на топлотен бран – Домашен сладолед од диња

Освежителен сладолед од диња во изладен дом или во двор под сенка е идеално освежување за деновиве кога најавуваат топлотен бран во земјава. Освен деновиве, овој сладолед е идеално слатко […]

Живот

Неколку причини зошто треба почесто да јадете диња

Благодарение на големиот процент вода, околу 95%, нискиот процент на шеќер и одличниот мирис и вкус, ова овошје е идеално летно освежување. Водата од дињата ја стимулира работата на бубрегот, […]

Живот

Погледнете што се случува во телото ако секој ден јадете диња

Дињата содржи големо количество на вода, а многу малку калории. Тоа ја прави одлична за диетална исхрана и прочистување на организмот.Дињата содржи големо количество на вода, а многу малку калории. […]