Ознака: Договорот од Преспа.

Балкан Вести

Мицотакис: Договорот од Преспа, речиси ја даде на друг придавката “македонски“

Говорејќи во Европскиот парламент за време на активностите на “Европската народна партија“, лидерот на “Нова демократија“, Кирјакос Мицотакис, се осврна и на Договорот од Преспа, а овојпат, акцентот го стави […]

Балкан Вести

Иако не му се допаѓа Мицотакис ќе го почитува Договорот од Преспа

За време на панел дискусијата на Економскиот форум во Делфи претседателот на “Нова демократија“, Кирјакос Мицотакис одговарајќи на прашањето дали тие како влада одново би ги отвориле прашањата од Договорот […]

Балкан Вести

Договорот од Преспа помина и во грчкиот Парламент

Парламентот на Грција денес го ратификуваше Договорот од Преспа со 153 гласа “ЗА“, 146 „ПРОТИВ“ и еден воздржан, јави дописничката на МИА од Атина. Со поединечно прозивање сите 300 пратеници требаше […]

Балкан Вести

Договорот од Преспа е од корист за цела Европа, рече Меркел

По средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас германската канцеларка Ангела Меркел рече дека Договорот од Преспа не носи придобивки само за Северна Македонија која може да стане членка на НАТО и ЕУ, […]

Балкан Вести

Независни Грци ќе ја напуштат Владата кога ќе дојде Договорот од Преспа

Заменик-министерката за одбрана на Грција, Мариа Коља-Царуха од редовите на Независни Грци во интервју за солунското радио „Фокус ФМ“ најави дека кога и доколку дојде договорот, тие ќе си заминат […]

Балкан Вести

Не ја спасивте Македонија туку им дадовте македонска националност и јазик на соседите

Ова му го порача лидерот на грчката опозициска партија “Нова демократија“ Кирјакос Мицотакис на грчкиот премиер, Алексис Ципрас кој во петокот од Солун рече дека „левицата не ја продава Македонија, туку со […]

Балкан Вести

Нема да го поддржиме Договорот од Преспа, повтори Мицотакис

На свеченостите по повод годишнината од ослободувањето на Солун лидерот на грчката опозициска “Нова демократија“, Кирјакос Мицотакис уште еднаш го повтори ставот дека нема да го поддржи Договорот од Преспа. […]

Вести Македонија

Димитров и Палмер се сретнаа во МНР

Претпладнево во МНР се сретнаа шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров и заменик-помошникот државен секретар за европски прашања на САД, Метју Палмер. Како што беше најавено Палмер и Димитров требаше да […]