Ознака: докази

Вести

Обвинителката Рускоска ќе ги презентира материјалните докази за „Рекет“

Судењето за „Рекет” денеска продолжува со презентација на материјални докази од страна на Обвинителството за организиран криминал. Судскиот процес против Бојан Јовановски и Катица Јанева влегува во нова фаза откога […]

Вести

Судењето за „Рекет” продолжува со изведување материјални докази

Судењето за „Рекет“ денеска продолжува со презентација на материјални докази од страна на Обвинителството за организиран криминал. Судскиот процес против Бојан Јовановски и Катица Јанева влегува во нова фаза откога […]

Вести

Боки 13 рекол дека ако го убијат, мајка му ќе објави докази против Заев, пишува српски медиум

Српски медиум објавува ексклузивни детали за случајот „Рекет“, каде осомничени се Зоки Кичеец и Боки 13. Како што наведуваат, Боки 13 во полиција изјавил „Ако ме убијат, доказите против Заев […]

Вести

ЈО: Снимките објавени во италијански медиум се дел од доказната постапка

Јавното обвинителство ја известува јавноста дека снимките објавени во еден италијански медиум поврзани со предметот „Рекет“ не се добиени од обвинителството. Станува збор за аудио и видео материјали кои се […]

Македонија

За предметите по 30 јуни 2017-та “бомбите“ нема да бидат докази 

Во новата верзија на Законот за Јавно обвинителство, со кој треба да се реши и статусот на СЈО, се прифатени голем дел од сугестиите на ВМРО-ДПМНЕ, вели премиерот Заев. Прифатени […]

Вести

Си-ен-ен со нови докази за американските бомби што убиваат цивили

Откако Си-ен-ен минатиот месец објави истражувачка статија во која докажува дека во саудискиот напад врз автобус со студенти во Јемен се користени американски бомби, денес објави напис со нови докази […]

Филм

Ako се докаже дека победничката песна на Евровизија е плагијат, Израел ќе го загуби изборот

Победата на Израел на Евросонг 2018 е загрозена откако една од најголемите светски музички компании се закани дека ќе ги тужи композиторите на израелската песна поради повреда на авторски права. […]

Вести

Стојчев: Нема историски факти и докази дека во Македонија бил извршен геноцид врз Албанците

Како универзитетски професор и воен историчар сакам јавно да изразам осуда за обидите да се манипулира со историјата како наука базирана врз факти, во овие оособено чувствителни и тешки моменти […]

Живот

Мултивитамините всушност не се толку корисни! Нема докази кои би потврдиле дека навистина делуваат

Веќе некое време  се шпекулира  за тоа дека мултивитамините  не се толку корисни како  што се сметало.„Витамините се  корисни во лечење  на одредени  здравствени проблеми, но повеќето луѓе кои ги  […]

Вести

Фатиме Фетаи доживува вистинско фијаско во судот

Специјалната обвинителка Фатиме Фатиме нема никакви докази, но инсистира на запирки при својот настап со цел тие да влезат во официјалниот записник, на што на секое споменување ја засмејуваше присутната […]

Вести

Дебакал на СЈО: Приложените докази на Фатиме Фетаи одбиени како неосновани

Класичен дебакл доживеаја Специјалното јавно обвинителство (СЈО) и Фатиме Фетаи денеска во скопскиот Основен суд, откако предложените докази на Фетаи од Судот беа одбиени како неосновани.Како вистински почетник, Фетаи покажа […]

Вести

Шокантна изјава на Игор Милев: Каде пишува дека мора да одлучуваме според докази?

Членот на Државната изборна комисија (ДИК) од СДСМ, Игор Милев излезе со шокантна изјава на седницата која во моментов е во тек, а на која се одлучува во однос на […]