Ознака: доктор

Занимливости

Доктор откри зошто нè пецка јазикот кога јадеме ананас

На TikTok ќе најдете доста интересни видеа со различна содржина. Видеото на еден доктор кој ги објаснува физичките процеси кои се случуваат додека јадеме ананас привлече големо внимание. И додека […]

Вести

ХЕРОЈ ОД БРЗА ПОМОШ: Пешачел 5 км низ снег за да му помогне на пациент!

Дрвјата коишто паѓаат на патот пореди тежината на снегот можат да бидат вистинска опасност за секој возач. Не само што моментот кога паѓа дрвото може да биде фатален, туку соборените […]

Здравје

Доктор советува на кој начин да го „исчистите“ организмот по празничната трпеза – прејадувањето има повеќекратна опасност по здравјето

Еден од главните проблеми е преминувањето од посната на мрсната храна. Заклучно со Божиќ, сезоната за празничното прејадување полека се приближува, а борбата со наталожените калории, зголемениот холестерол и прекумерното […]

Вести

Болницата „Плодност“ од Битола ќе биде затворена 14 дена, поради доктор заразен со Ковид 19

Приватната гинеколошко-акушерска болница „Плодност“ во Битола, каде работи докторот заболен од коронавирус Христијан Трпчевски, ќе биде затворена во следните 14 дена, соопшти министерот за здравство Венко Филипче. „Во однос на […]

Живот

Колкави се шансите да се заразите со коронавирус, според годините?

Мали се шансите да се заразите со коронавирусот, а уште помали се шансите да починете од овој вирус, вели за „РТЛ-Хрватска“, Игор Штагљар, хрватски научник специјализиран на подрачјето на молекуларна […]

Нега и убавина

Како да ја заштитиме кожата во деновите кога загаденоста на воздухот е превисока?

Според светската здравствена организација (СЗО) 22% од луѓето ширум светот живеат во градови кои не ги исполнуваат стандардите за квалитет на воздухот на СЗО. Човечките активности што доведуваат до загадување […]

Вести

„Како е можно да се тепа доктор пред полицијата а таа ништо да не стори ?“- Изјава на докторот од Тетово

Пациент претепа доктор во Кожно – венеричната служа при Клиничката болница во Тетово, револтиран што лекар кај кого имале закажано термин за преглед во оваа служба, не бил на работното […]