Ознака: Документарец

Сцена

„МЕДЕНА ЗЕМЈА“ НЕ ГО ДОБИ ОСКАРОТ ЗА НАЈДОБАР ДОКУМЕНТАРЕЦ

На 92-то издание на Оскарите, „Медена земја“ е номиниран во две категории: најдобар документарен и најдобар интернационален филм. Во првата објавена категорија за најдобар документарен филм, „Медена земја“ не го […]

Сцена

Братот на принцезата Дијана не сака да се емитува документарецот снимен за неа

Речиси 20 години по смртта на британската принцеза Дијана, нејзиниот брат Чарлс Спенсер, побара од британскиот „Канал 4“ да се откаже од прикажувањето на документарниот филм за сестра му.  Во него […]

Сцена

Документарецот за принцезата Дајана за прв пат ќе биде прикажан во Велика Британија

Братот на принцезата Дајана пробал во Велика Британија да го спречи емитувањето на документарниот филм во кој е прикажан љубовниот живот и пропаднатиот брак со принцот Чарлс.Британскиот телевизиски канал Ченел […]

Избор на уредникот

ВИДЕО- Документарец на МТВ со фрапантни сведоштва на Македонците во Бугарија: Убија студенти поради тоа што пееја македонски песни

Документарец на Македонската Телевизија направен на почетокот на деведесетите години во Бугарија сведочи за однесувањето на бугарските власти кон македонското прашање.Документарецот е снимен во 1990 година, неколку илјади македонци се […]

Издвојуваме

Новиот рекламен спот на „Сончева Долина“- документарец за Кочанските полиња

Брендот на Mакпрогрес Виница “Сончева Долина” има нов рекламен спот, кој е снимен на локации низ Македонија, поточно по течението на реката Брегалница, крај живописната Кочанска котлина. Широките кадри од […]

Сцена

Документарец за Игор Маџиров – актерот со црвена коса

Неколку генерации деца од Македонија пораснаа со детската серија “Светот на бајките“, а актерот Игор Маџиров  со својот талент и специфичен изглед, остана запаметен како еден од нејвпечатливите ликови во […]

Сцена

Јоце Панов промовира видео запис и документарец

OnAir Music Macedonia и Јоце Панов со голема чест ви ги подаруваат видео записот за песната Љубовна Религија и документарецот за природните убавини од Југоисточна Македонија. Пејачот Јоце Панов неодамна […]