Ознака: документи

Издвојуваме

Саша Узунов: Виктор Габер ширел гласини во Австралија (декласифицирани документи)

Саша Узунов објави декласифициран австралиски дипломатски кабел од 1995 година а поврзан со тогашниот висок функционер во Министерството за надворешни работи – Виктор Габер Декласифициран австралиски дипломатски кабел од 1995 […]

Вести

Декласифицирани документи: Бин Ладен заговарал вовлекување на САД во „криза“ со тоа што ќе го направи Бајден претседател.

Декласифицирани документи: Бин Ладен заговарал вовлекување на САД во „криза“ со тоа што ќе го направи Бајден претседател. Декласифицирани документи што беа пронајдени во куќата на основачот на Ал-Каеда, Осама […]

Историја

ЦИА ОБЈАВУВА ДОКУМЕНТИ ЗА ЕГЕЈСКОТО ПРАШАЊЕ: Диктаторот Тито буквално тругвал со Македонија и Македонците и ја поделил Македонија!

ЦИА ОБЈАВУВА ДОКУМЕНТИ ЗА ЕГЕЈСКОТО ПРАШАЊЕ: Диктаторот Тито буквално тргувал со Македонија и Македонците и ја поделил Македонија! Меѓу големиот број на документи кои се однесуваат на Македонија, а се […]

Вести

Хакери украле милиони податоци на политичари и познати личности во Германија

Непознати хакери украле милиони податоци на германски политичари, новинари и познати личности, објави германскиот весник „Билд“, истакнувајќи дека ова можеби е најголемиот хакерски напад во историјата на Германија. Неколку илјади […]

Издвојуваме Историја

Темпо егзекутирал Македонци – извештај на ЦИА

Според извештај на ЦИА од 3 ноември 1954 Темпо бил замешан во ликвидации на Македонци во Македонија во периодот од 1941-1943. Зборовите кои се употребени се егзекуции и ликвидации. Извештајот […]

Избор на уредникот

БРИТАНСКИОТ КОНЗУЛ ВО СКОПЈЕ: КОМУНИСТИЧКАТА ПАРТИЈА И ТИТО СЕ ПОВЕЌЕ ЈА КОНТРОЛИРААТ МАКЕДОНСКАТА ВЛАДА. ОЗНА СЕ ЧИНИ ИМА ПРАВО НА ВЕТО НА МНОГУ ОДЛУКИ НА ФЕДЕРАЛНАТА ВЛАДА

Дали ви се чини познато ова што ќе го прочитате подолу? Има ли разлика од тогаш до денеска во нешто? Како да гледам повторување на циклусот на контрола. Само сега […]

Вести

Објавени уште 10.744 документи за убиството на Кенеди

Националниот архив на САД објави денеска уште 10.477 документи на Федералното истражно биро (ФБИ) поврзани со убиството на некогашниот американски претседател Џон Фицџералд Кенеди, во 1963 година.Националниот архив соопшти дека, […]

Издвојуваме

Википедија се збогатува со содржини од македонската историја

“Википедија се збогатува со содржини од македонската историја”  Проектот “Македонски војводи и револуционери” на Википедија забрзано се реализира и веќе ги дава очекуваните резултати. Над 155 постоечки статии за личности […]