Ознака: донации

Ракомет

ПОЧНА АКЦИЈАТА ЗА СПАС НА ВАРДАР: Еве ја жиро сметката за донации!

Од денеска и официјално започнува акцијата за спас на ракометниот клуб Вардар. По најавата на Сергеј Самсоненко дека во иднина нема да го финансира „црвено-црниот“ клуб, навивачите се обединија и […]

Издвојуваме

Да бидеме хумани, да му помогнеме на малиот Гоце!

13-годишниот Гоце Марковски од Битола е интелигентно и талентирано момче, свири на пијано и е член на пливачкиот клуб од Битола. Зад него има многу натпревари, многу победи и успеси […]

Локална самоуправа

Музичкото училиште од Прилеп донираше ЛЕД телевизор за Здружението „Порака“

Музичкото училиште од Прилеп ООМУ „Ордан Михајлоски – Оцка“ денеска донираше ЛЕД телевизор на Здружението на лица со посебни потреби „Порака“ од Прилеп. Оваа донација е направена со собраните средства […]

Вести

АВМУ со донација од милион денари за поплавените

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ) ќе донира 1.000.000 денари за санирање на последиците од поплавите во Скопскиот регион, одлучи на денешната седница Советот на АВМУ.Парите за донација […]

Вести

Акцијата за донации продолжена до 29 август, собрани над 740 000 евра помош за настраданите во поплавата

Заклучно со вчерашниот ден на сметката на Црвениот крст се собрани над 740 илјади евра, а поради интерес за донирање на парични средства и реализација на веќе најавени донации од […]

Вести

Собрани 31.570.576 денари на сметката на Фондот на солидарност

Црвениот крст на Република Македонија соопшти дека досега се собрани 31.570.576 денари на сметката на Фондот на солидарност и 13.069.400 денари со повик на телефоните 075/070/077 143 400.Од Црвениот крст […]

Вести

Досега се собрани околу 39 милиони денари за загрозените од поплавите

Црвениот крст на РМ досега до граѓаните од загрозените подрачја од неодамнешното невреме дистрибуирале 27.028 пакети со храна, 21.000 дневни оброци, 9.700 топли оброци, 11.619 литри млеко, 15.422 литри јогурт, […]

Вести

Дистрибуирани 17.662 пакети со храна од страна на Црвениот крст

Тимовите на Црвениот крст на Република Македонија до вчера дистрибуирале 17.662 пакети со храна, 15.000 дневни оброци, 7.600 топли оброци, 3.369 литри млеко, 7.172 литри јогурт, 2.025 пакети со хигиена, 128 тони вода, 630 пакети пелени, 550 душеци, 2.154 кебиња, 600 килограми облека, 286 парчиња чизми, 252 литри дезинтал. Укажани […]