Ознака: донор

Вести

Синот на мажот што доби срце: Фамилијата на Емилија да знае – нејзиното срце уште чука

Денес пред медиумите имаше прес-конференција министерот Венко Филипче, поврзана со историската трансплантација на срце во Македонија, каде меѓу другите изјава даде и Васил Огненовски, синот на мажот кој го доби […]

Вести

Луѓе, споделете и доколку можете помогнете: Маја бара донор за да ја победи леукемијата

Маја Рековиќ е болна од леукемија и потребен е и донор за да ја победи болеста. „Барајќи донор за да ја победам леукемијата, сретнав луѓе, кои безусловно и несебично дојдоа […]

Живот

Во Бразил родено првото бебе по пресадување матка од починат донатор

Во Бразил е родено првото бебе по пресадување матка од починат донатор, објави медицинското научно списание „Лансет“. – Во Сао Паоло на 15 декември 2017 година, со царски рез се […]

Живот

Ќе ви смрзне крвта откако ќе дознаете ЧИЕ лице бакнува оваа мајка!

Ненси Милер, мајка на починатиот Дејвид Родебауг, 26-годишно момче кое загинало во сообраќајна несреќа минатата година, повторно добила можност да го бакне лицето на својот син.Лицето на Дејвид го добил […]

Вести

На скопските клиники е успешно извршена трансплантација на бубрег од жив донор

После една година успешно е извршена трансплантација на бубрег од жив донор на скопските клиники, а закажани се уште три до 1 јули, истакна денеска претседателот на Македонското здружение за […]