Ознака: Драган Тевдовски

Македонија

Со главата горе и целосно посветен се враќам на Економскиот факултет

Разрешениот министер за финансии, Драган Тевдовски на Фејсбук објави дека се враќа на Економскиот факултет. – Чест ми е што ја водев најдобрата институција во земјава. Се гордеам што имав […]

Економија Македонија

Тевдовски се пофали дека земјава ќе земе заеми од 420 милиони долари!

Министерот за финансии, Драган Тевдовски се пофали дека во наредните четири години земјава од Светска банка ќе земе заеми од 420 милиони долари. Како што тврди тој, овие кредити се веќе влезени во […]

Економија

Тевдовски и Бежоска на форум во Виена

Министерот за финансии Драган Тевдовски и гувернерката на Народната банка на Македонија Анита Ангеловска-Бежоска ќе учествуваат 24-тиот Форум на Централна и Источна Европа, што го организира “Еуромани” во Виена. “Еуромани” […]

Македонија

Власта одби амандман на ВМРО-ДПМНЕ за изградба на социјални станови

На денешната расправа на Комисијата за финансирање и буџет пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски предложи амандман со кој се бара да се обезбедат средства во вредност од 800 милиони денари […]

Економија

Кога вработените се подобро платени, тие се попродуктивни

Со Предлог буџетот за 2019. година, кој е на комисиска расправа во Собранието на Р.Македонија предвидени се повисоки плати за лекарите специјалисти за 10% од јануари 2019. година и за […]

Економија

Тевдовски и Ангеловска-Бежоска на Годишните средби на ММФ и Светската банка

Делегација предводена од гувернерката на Народната банка на Р. Македонија, Анита Ангеловска-Бежоска и министерот за финансии, Драган Тевдовски учествува на редовните Годишни средби на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) и Светската […]

Вести

Утре владата планира да ја задолжи државата и граѓаните за нови 22,4 милиони евра

Министерството за финансии за утре има закажано аукција на државни хартии од вредност во износ од 1.380.000.000 денари или 22,4 милиони евра. Имено, за утре е закажана аукција на 15 […]