Ознака: држава

Занимливости

Јапонски тинејџер ја тужи државата, причината ќе ве насмее

Јапонски тинејџер ја тужи државата околу своето право да игра видеоигри. Момчето кое претпочита да биде идентификувано само со името Ватару, има и поддршка од својата мајка. Предмет на тужбата […]

Избор на уредникот

Карта на Европа со сите држави и граници низ 3000 години. Погледајте ја МАКЕДОНСКАТА ДРЖАВА (видео)

Карта на Европа со сите држави и граници низ 3000 години. Погледајте ја МАКЕДОНСКАТА ДРЖАВА, нејзината големина и број на жители како и влијание во времето на Филип и Александар. […]

Вести

Петровски: Соседните држави едвај чекаа вакви “фалинки“ кои ќе им ветуваат јазик, име и бришење на историјата

Болните луѓе имаат состојба на еуфорија каде што мислат дека можат да направат се. Да беше така лесно решавање на проблемите со соседите, сигурно дека до сега ќе го решеа, […]

Вести

Поп од Струмица: Проклети да бидат сите кои ќе се дрзнат за јазикот, името, државата!

На 13 август 1951 година биле убиени петте струмички студенти, убиени биле блиску селото Орманли на планината Беласица, до границата кон Грција.Тогаш се убиени, Мирко Пецев, Ѓорги Јармов, Ѓорги Костуранов, […]

Вести

ВМРО- ДПМНЕ: СДСМ е на власт и има одговорност да се грижи за државата и економијата

ВМРО-ДПМНЕ во пишано соопштение наведува дека СДСМ е на власт и ја има одговорноста да се грижи за државата и економијата, а не, како што е посочено, преку празни и […]

Вести

Средба Груевски- Хелбах- Алтхаузер: Со нарушувањето на принципот од ДУИ, сега мнозинството на Македонците треба да бидат опозиција во својата држава

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски заедно со членовите на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Никола Попоски, Никола Тодоров и Илија Димовски остварија средба со специјалниот пратеник за Југоисточна Европа на германското […]

Вести

Груевски: Невработеноста е на рекордно најниско ниво, нашата цел е стабилна, унитарна и просперитетна држава

Денес излезе новиот податок од Државниот завод за статистика со кој се потврдува дека имаме пад на невработеноста во четвртиот квартал на 23.1% од претходните 23.4%, што е пад за […]