Ознака: државен удар

Вести Свет

Вонредна вест: Венецуела ги прекинува дипломатските односи со САД

Венецуела ги прекинува дипломатските односи со САД, поради мешањето во внатрешните работи и обидот за предизвикување на државен удар. На дипломатските претставници на САД им се дадени 72 часа да […]

Вести Свет

Пучот во Габон загушен, ситуацијата ќе се нормализира

Само десетина минути по информацијата дека армијата изврши државен удар во Габон, на улиците на главниот град Либервил има тенкови и други вооружени возила, на програмата на државната телевизија се појавија […]

Избор на уредникот

Генералниот секретар на Иванов бил присутен на 27 април во ВМРО-ДПМНЕ, потврди Претседателот

Генералниот секретар на Иванов бил присутен на 27 април во ВМРО-ДПМНЕ, потврди Претседателот. Што тоа значи и какви импликации носи? На прес конференцијата Иванов потврди дека генералниот секретар на претседателскиот кабинет […]

Колумни

Kако Заев го запали македонскиот парламент

Општопознатото сценарио со палењето на германскиот Рајхстаг во 1933, очигледно, им беше најомилена лекција по историја на оние што на 27 април ја изведоа онаа самрачна гангстерска драмолетка во македонското […]

Вести

„Винер Цајтунг“: Државен удар во Македонија под покровителство на САД и на ЕУ

Новиот македонски претседател на парламентот, етничкиот Албанец пратеникот Талат Џафери, ја презеде функцијата во средата и првата  своја работна средба ја имаше со амбасадорот на ЕУ во земјата. Но, постојат два […]

Вести

Обид за државен удар, ситуацијата ескалира по интонирањето на албанската химна

Претседателот на Демократската партија на Србите во Македонија,  Иван Стоилковиќ рече дека во Собранието имало “обид за државен удар”Тој истакна дека ситуацијата ескалираше поради интонирањето на албанската химна. “Тоа не […]

Вести

СДСМ и Албанците извршија државен удар во три чекори

СДСМ и албанските партнери се обидоа насилно, спротивно од волјата на народот, да изберат претседател на Собранието и да формираат влада, за што предупреди „Република“ уште на 9 април годинава.Како […]

Вести

СДСМ со државен удар сака да ја спроведе Тиранската платформа

СДСМ и албанските партии со државен удар и вонделевнички избор на претседател на Собранието сакаат да ја спроведат Тиранската платформа.Македонскиот народ го врати Собранието во свои раце и влезе во Парламентот. […]