Ознака: државни службеници

Вести

Нора Шаќири не го положи испитот за државни административни службеници

Нора Шаќири Марковиќ, Поранешката тв-водителка, инаку дипломиран социолог, не успеала да го положи испитот за државни административни службеници, пишува порталот „Инфомакс“. Ако Шаќири Марковиќ го положела испитот, ќе се стекнела […]

Вести

Отпуштени над 66.000 државни службеници во Турција по обидот за пуч

Бројот на државни службеници во Турција, кои се отпуштени од работа по обидот за преврат, надмина 66.000 лица, јави ТАСС.Според податоци на агенцијата  Анадолија, досега се отпуштени 66.036 лица, од […]

Вести

Јилдирим лиши околу 3 милиони државни службеници од одмор

Турскиот премиер Бинали Јилдирим укина денеска до следна наредба, годишен одмор за државни службеници.Владината уредба се однесува за околу три милиони државни службеници ширум државата, јавуваат локални медиуми. Државните службеници […]