Ознака: дрон

Автомобилизам

Летечкиот мотор Flike стана реалност за голем број ентузијасти

Можеби сте слушнале како мотоциклистите велат дека чувството на моторот е како летањето со мал авион ниско над земјата. Па, оваа дефиниција веќе е исполнета во буквална смисла бидејќи за […]

Вести

Снимка од дрон: 40.000 Македонци дадоа поддршка за силна Македонија!

Околу 40.000 граѓани од цела Македонија излегоа на масовниот собир на ВМРО-ДПМНЕ, на кој им дадоа поддршка на државните политики, на реформите, субвенциите, напредокот на дравата, на евроинтеграциите, мирот и […]

Вести

Скандал: Хилари Клинтон сакала да го убие Асанж со дрон

За време на својот мандат како државен секретар на САД, Хилари Клинтон ја разгледувала можноста за воена операција против основачот на „Викиликс“ со помош на дрон, се наведува на твитер […]

Вести

ВИДЕО: Автопатот Демир Капија-Смоквица во финална фаза

Автопатот Демир Капија-Смоквица во финална фаза, се рехабилитираат повеќе патни правци.Осумдесет и пет проценти од градежните работи на автопатот Демир Капија – Смоквица се завршени, а официјалното пуштање во употреба […]

Вести

Снимка од дрон ја покажува ужасната глетка во Италија по земјотресот

Во земјотресот 6,2 степени според Рихтер кој во средата утрото ја погоди централна Италија, загинаа најмалку 247 луѓе.Силниот земјотрес урна многу куќи и уништи патишта во неколку населби во близина […]

Занимливости

Никола Тесла ги измисли дроновите уште во 19. век

Генијалниот научник Никола Тесла, верувал дека дроновите можат да помогнат да се воспостави мир во светот.Уште во ноември 1898 година, бил создаден еден од патентите на Тесла, во кој говори […]

Вести

Видео од дрон: Преспа никогаш попосетена

Се поголем и поголем е бројот на туристи кои секоја година го посетуваат Преспанското Езеро.Природната убавина, урбанизираните убави плажи и пристапните цени ги привлекуваат Македонците, но значително е зголемен и […]