Ознака: Дуинг бизнис

Вести

„Дуинг бизнис“ ги потврди исправните економски политики на ВМРО- ДПМНЕ: Македонија 5-та во Европа и 11-та во светот во новиот Извештај

Македонија е рангирана на 11-то место во најновиот извештај на „Дуинг бизнис“. Подготовките и собирањето на информации за изработка на Извештајот за водење бизнис за 2018-та година започнаа во Ноември 2016-та […]

Вести

Мицотакис како премиер ќе го подбрува рејтингот на Грција на „Дуинг Бизнис“ по примерот со Македонија

Лидерот на најголемата грчка опозициска партија Нова демократија, Киријакос Мицотакис, за кој се препоставува дека би бил новиот премиер на Грција, кога ќе се одржат предвремени избори, истакна дека клучен […]

Вести

Рангирањето во Дуинг бизнис препорака за странските, но и за домашните извозни компании

Рангирањето на Македонија од страна на Дуинг бизнис меѓу десетте најдобри економии во светот за водење бизнис ја става земјава на мапата на странските инвеститори. Исто така тој е добра […]

Вести

Голема поддршка за старт-ап компаниите со мерките на Владата и Фондот за иновации

Преку активните мерки на Министерството за труд и социјална политика и Агенцијата за вработување, старт-ап компаниите имаат можност да дојдат до свеж капитал. Таква можност на иновативните старт-ап и спин-оф […]

Вести

Дуинг бизнис 2017: Македонија меѓу првите 10 на листата на најразвиени економии во светот

Во првата десетка на Дуинг бизнис годинава се најдоа најразвиените земји во светот. Освен Македонија, која е економија во развој, сите останати земји од топ десет на Дуинг бизнис 2017 […]

Вести

Светска банка, експертите и медиумите од регионот со признание за позициите на Македонија на Дуинг бизнис, само на СДСМ му пречи успехот

Македонија е повторно еден од водечките реформатори во светот. Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ постигнува економски резултати кои не остануваат незабележани во глобални рамки. Светска банка во својот последен „Дуинг бизнис“ […]

Вести

Според извештаите на Дуинг Бизнис: Од 2007 година до сега напредок од неверојатни 84 места

Светска банка во својот последен „Дуинг бизнис“ (Doing business) извештај за 2017 година ја рангираше државата на десеттото место во светот и на петтото во Европа во однос на леснотијата […]