Ознака: Дурмо Турс

Вести

МВР ги пронајде сите патници од автобусот во кој биле сопружниците со коронавирус- еве ги деталите

Министерството за внатрешни работи ги пронајде и обезбеди сите патници од автобусот во кој патувал и парот кај кој е потврден коронавирусот, пренесува ТВ21. Се работи за автобус на компанијата […]

Црна хроника

Контролор на „Дурмо турс“ доби условна казна за трагедијата кај Ласкарци

Обвинет во издвоена постапка за несреќата кај Ласкарци, кога во автобусот на смртта загинаа 16 лица, а 30 беа повредени, призна вина пред судот и доби условна казна затвор од […]

Вести

Сослушување на сведоци и оштетени, продолжува судењето за автобуската несреќа кај Ласкарци

Со сослушување на сведоци и оштетени, денеска во Кривичниот суд во Скопје треба да продолжи судењето за автобуската несреќа кај Ласкарци во која загинаа 16 лица, а 37 беа потешко […]

Вести

Обвинетите за трагедијата кај Ласкарци не чувствуваат вина

Обвинетите за автобуската несреќа кај Ласкарци пред судот се изјаснија дека не се чувствуваат виновни. Дурмиш Белули, вработениот во „Дурмо Турс“, Ремзи Мифтари, машинскиот инженер порано вработен во техничкиот преглед, […]

Македонија

Против шест лица поднесено обвинение за автобуската несреќа на „Дурмо турс“

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинение против шест лица, осомничени дека сториле тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот кои резултираа со тешката сообраќајна несреќа на автобусот […]

Македонија

Двајца осомничени од “Дурмо турс“ во домашен притвор

Првоосомничениот, сопственикот на “Дурмо турс“ Дурмиш Белули и шестоосомничениот, возачот на автобусот од затворски одат во домашен притвор. Одлуката е донесена пред два дена од судија на претходна постапка во скопскиот […]

Вести

Притвор и за возачот на автобусот на „Дурмо Турс“

Судот му одреди притвор и на возачот на автобусот на „Дурмо Турс“ за автобуската несреќа на автопатот Скопје-Тетово кај Ласкарци, во која загинаа 15 патници. Претходно мерка притвор им беше […]