Ознака: Духовден

Живот

Денеска е Духовден – Слегување на Духот Свети

Овој празник се смета за роденден на Христовата црква. Имено, пред вознесението Христос им порача на апостолите да останат во Ерусалим и да го чекаат слегувањето на Духот-Утешител. На десеттиот […]

Вести

Денеска е Духовден, втор ден

Овој празник се смета за роденден на Христовата црква. Имено, пред вознесението Христос им порача на апостолите да останат во Ерусалим и да го чекаат слегувањето на Духот-Утешител. На десеттиот […]

Вести

Забранета посетата на гробиштата за Задушница и Духовден

За време на претстојниот продолжен викенд кога се одбележуваат верските празници Задушница и Педесетница (Духовден) ќе биде забранета посетата на гробиштата на територијата на целатата држава, освен за погреби. Според […]

Живот

Денес е Духовден, што не треба жените никако да прават

Црковниот празник посветен на слегувањето на Светиот Дух на апостолите, кој се празнува 50 дена по Велигден е еден од најголемите празници кои Македонската православна црква ги одбележува. На овој […]

Вести

Денеска е Слегување на Св.Дух – Духовден (втор ден)

Духовден е христијански празник посветен на слегувањето на Светиот Дух врз апостолите и формирањето на Црквата. На овој ден се исполнило Христовото ветување за доаѓањето на Светиот Дух (Духот на […]

Вести

Доаѓа голем и тежок празник: Запалете свеќа за мртвите

Духовден, празник кој се прославува во спомен на слегувањето на Светиот дух. Бидејќи овој голем настан се одиграл на педесеттиот ден по Воскресението Христово празникот секогаш се слави на педесеттиот […]

Занимливости

Денес е петок пред Духовден! Еве што треба да сторите

  Денеска е петок пред Духовден и е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед, соопшти Министерството за труд и социјална политика.Духовден е еден од најголемите 12 христијански празници. Се нарекува […]