Ознака: Духовден

Занимливости

Следуваат Задушница и Духовден: Ова никако не го правете

Православните христијани во сабота ја празнуваат Задушница, а следниот ден Духовден. Празникот Задушница се одбележува во чест на душите на мртвите.На Задушница се сеќаваме на блиските лица кои се починати, ги […]

Вести

Денеска е Слегување на Св. Дух – Духовден, трет ден

Денеска е Слегување на Св. Дух – Духовден (трет ден).Духовден е христијански празник посветен на слегувањето на Светиот Дух врз апостолите и формирањето на Црквата. На овој ден се исполнило Христовото […]

Занимливости

Народни верувања за духовен понеделник: Еве што треба да направите денес

Православните цркви  се исполнуваат  со трева и  цвеќе од кое се плетат венчиња.Денес се прославува вториот ден од еден од најголемите празници, Духови. Слегувањето на Духот на апостолите е празник […]

Занимливости

Обичаи за Духовден- еве што треба да сторите!

Во сабота   верниците ќе го одбележат  празникот Духовден, на овој ден народот верува во повеќе обичаи. На некои места низ Македонија, домаќинките во петок пред зори месат мали благи лепчиња, […]

Вести

Денеска Задушница, утре Духовден: Еве каков ќе биде посебниот сообраќаен режим

Православните христијани денеска празнуваат Задушница, а утре Духовден. Празникот Задушница се одбележува во чест на душите на мртвите.На овој ден се посетуваат гробиштата каде што со молитва, пченица и лепче […]

Вести

Груевски со семејството во Св.Димитрија, граѓаните го поздравија со почит

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски денеска ја посети црквата Свети Димитрија која се наоѓа во централното градско подрачје во Скопје.Православните верници го празнуваат Духовден, кој има големо значење за верниците, […]

Вести

Посебен сообраќаен режим поради Духовден

Црквата и верниците утре го одбележуваат „Духовден“, поради што денешниот ден е неработен.Од МВР информираат дека поради претстојниот верски празник Духовен на 18 јуни, во сабота, кај гробиштата Бутел од […]