Ознака: евакуација

Свет

Нов хаос во Бејрут: Голем пожар повторно избувна во пристаништето, армијата нареди итна евакуација

Голем пожар избувна во пристаништето Бејрут на местото каде се случи голема експлозија минатиот месец, при што загинаа скоро 200 лица.  Пожарот избувнал во магацин во кој има гуми и […]

Вести Свет

Евакуација на 50.000 луѓе поради шумски пожар во Калифорнија

Државната противпожарна служба на Калифорнија рано утрово нареди евакуација на 50.000 луѓе од населбата северно од Лос Анџелес, поради шумски пожар во областа. За неколку часа пожарот се прошири на подрачје […]

Вести

Драма во Париз: Затворена Ајфеловата кула- Евакуирани сите посетители

Една од најголемите туристички атракции во Париз, Ајфеловата кула , е затворена попладнево за посетители , а сите на неа биле евакуирани , откако полицијата забележала маж како се качува […]

Вести

Евакуирани три амбасади поради закана за поставена бомба

Амбасадите лоцирани во облакодер во Мадрид евакуирани се поради закана за поставена бомба. Според шпанската полиција Амбасадата на Австралија добила телефонски повик со кој била известена дека во зградата е […]

Вести Свет

Снежна бура во Калифорнија

Во снежната бура што погоди делови од Калифорнија загинаа најмалку петмина. Во планинската област на Сиера Невада падна повеќе од 1,5 метар снег. Како што најавуваат метеоролозите нови снежни врнежи се […]

Вести Свет

Ураганот “Вила“ пристигнува во Мексико

Смртоносна бура пристигнува во Мексико.  Мексиканските власти започнаа евакуација на илјадници граѓани за да ги заштити од ударот на страшен ураган од најсилна категорија кој се приближува кон западниот брег на […]

Вести

Се следи случајот: Жената живеела сама во станот во „Скопјанка“

По пријава од градоначалникот Петре Шилегов, тим од Центарот за социјална работа Скопје направил увид во станот во ТЦ „Скопјанка“ во Аеродром и констатирал дека таму живее сама 65-годишна жена, […]