Ознака: евакуација

Вести

Евакуација на станарите од зграда во Аеродром

Припадници на специјалните единици на МВР и на противпожарната служба на Град Скопје вечерва ги евакуираа жителите од зградата број: 15, влез 1 на булеварот ,,Кузман Јосифовски – Питу‘‘ во […]

Балкан

Поплава на Халкидики: Ситонија под вода, евакуирани туристи

По поројните дождови повеќе делови од Грција се поплавени. На Халкидики најмногу проблеми има на Ситонија, каде се поплавени куќи и други објекти, јави дописникот на МИА. Во Никити на […]

Балкан

Дојава за бомба во Белград: Евакуирани 100 вработени

Поради дојава за бомба повеќе од сто вработени денеска се евакуирани од зградата на Градската управа во Белград. Припадници на специјална единица на српското МВР се на терен, јавија локалните […]

Вести

Во бранот лажни закани за бомби во Русија евакуирани речиси милион луѓе

Повеќе од 950.000 луѓе се евакуирани низ цела Русија од 11 септември, кога започна серијата лажни анонимни закани за поставени експлозивни направи, соопштија денеска руските безбедносни агенции.Најголемата закана се случи […]

Вести

Евакуации на островот Бали во очекување на вулканска ерупција

Индонезиските власти извршија евакуација на 96.000 жители од населените места во близина на вулканот Агунг на островот Бали, каде се очекува силна ерупција.Сеизмичките потреси околу вулканот, според експертите, укажуваат дека […]

Вести

Евакуација поради експлозија во лондонското метро

Во лондонското метро дошло до помала експлозија, поради што една метро-станица била евакуирана, но засега нема информации дали има повредени.Британската полиција соопшти дека засега не е познато дали експлозијата има […]

Вести

Евакуирани во Шпанија: Еве што се случува

Стотици луѓе се евакуирани од островот Гран Канарија во Шпанија, поради голем шумски пожар, јавија локалните медиуми.Пожарот зафатил површина од 2.700 хектари. Во гаснењето се вклучени најмалку 300 пожарникари. Од […]

Вести

Пожарот стигна до во селото Требовље, жителите се евакуираат

Надлежните институции потфрлија пред граѓаните останувајќи со денови глуви на апелите и повиците да се помогне во гаснењето на пожарот кој 10 дена беснее кај селото Требовље во близина на […]