Ознака: евакуација

Вести

Најмалку 40 лица загинаа, над 600.000 се евакуирани по поплавите што ја зафатија Индија

Најмалку 40 лица загинаа, а повеќе од 600.000 се евакуирани поради поројните дождови и поплави, кои погодија големи делови од Централна и Источна Индија.Неколкудневните поројни дождови доведоа до опасно зголемување […]

Вести

Чавков: Евакуирани се над 2.500 лица

Од страна на МВР за ефикасно справување со последиците од невремето, а согласно упатството за оперативни постапки во услови на кризна состојба, беа преземени активности на брзо излегување на местото […]

Вести

Катастрофална поплава во САД: Водата носи сѐ пред себе

Сцените со потопени автомобили, куќи, смрзнати и мокри луѓе, домашни миленичиња во кутии за спасување, се само дел од оние што може да се видат во неколку американски градови, погодени […]

Вести

Започна привремена евакуација на жителите од Стајковци

Започна да се врши привремена евакуација во скопското село Стајковци.Надлежните апелираат жителите на поплавеното подрачје да се сместат на друга локација додека трае мерката за дезинфекција на нивните домови, јавува […]

Вести

Ајфеловата кула евакуирана…по грешка?

Посетителите кои вчера биле на Ајфеловата кула, биле евакуирани. Но, паниката не била основата, станувало збор за грешка.Еден од изворите вели дека станувало збор за вежба, која во последниот период […]

Вести

Најмалку 154 лица ги загубија животите во поплавите што ја зафатија Кина

Најмалку 154 лица го загубиле животот, а 124 се водат за исчезнати во поплавите што ја зафатија Кина, информираа денеска официјални претставници на кинеските власти.Најтешко е погодена северната провинција Хебеи, […]

Вести

Речиси сите биле тинејџери: Еве од каква националност биле убиените во Минхен

Минхенската полиција соопшти дека во вооружениот напад во трговскиот центар загинале 10 луѓе, а 27 се повредени.Тројца од жртвите се косовски државјани, тројца турски државјани и еден Грк. Седуммина од […]