Ознака: Ева Мозес Кор

Вести

Таа преживеа монструозност од Менгеле: Почина Ева, жената од логорот на смртта

Ева Мозес Кор, жената која ги преживеа страшните медицински експерименти во логорот Аушвиц, почина на 85 годишна возраст. Кор починала во полскиот град Краков, објави организацијата на преживеаните од логорот […]