Ознака: Евзони

Вести

Колона на Евзони – Македонците се враќаат од грчките плажи

Неколку километарска колона попладнево има пред грчко-македонската граница кај Евзони. Продолжениот викенд голем број на Македонци го искористија за да ги посетат грчките плажи. Поради зголемена фреквенција на возила попладнево […]

Вести

Евзони конечно отворен за сите видови возила, АМСМ препорачува внимателно возење

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози, освен на осојничавите места. Намалена видливост поради појава на магла до 50 метри има на патниот правец Гевгелија – Удово и […]

Вести

МНР испрати протестна нота до Атина, и реакција до Брисел

Со блокадите на Евзони бизнисот трпи огромни штети, МНР испрати протестна нота до Атина, и реакција до Брисел.Во протестната нота до грчкото министерство за надворешни работи се бара решение на […]

Вести

МНР презема конкретни активности за решавање на блокадата на македонско- грчката граница

Министерството за надворешни работи на Република Македонија во изминатите денови презеде конкретни активности во насока на надминување на проблемот со блокадата на граничниот премин Евзони, на македонско-грчката граница.Како што информират […]

Вести

Жбогар очекува реакција од Брисел и деблокада на грчката граница

Евроамбасадорот Самуел Жбогар денеска изјави дека ЕУ и Брисел внимателно го следат проблемот со блокадата на граничнот премин Евзони од страна на грчките земјоделци и очекува дека во најскоро време […]

Вести

Евзони се уште затворен, магла на патот Лисец- Попова Шапка

Граничниот премин Евзони на македонско-грчката граница се уште е затворен за сообраќај, а останатите два премина Меџитлија кај Битола и Дојран се отворени, информира утрово Авто мото сојузот на Македонија.На […]

Вести

Евзони сеуште затворен, АМСМ препорачува внимателно возење

Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони се уште е затворен за сообраќај. Премините Меџитлија (Битола) и Дојран се отворени за сообраќај. Сообраќајот на државните патишта се одвива по […]

Вести

Граничниот премин Евзони се уште е затворен за сообраќај

Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони се уште е затворен за сообраќај. Премините Меџитлија (Битола) и Дојран се отворени за сообраќај.АМСМ информира дерка сообраќајот на државните патишта се […]