Ознака: еволуција

Занимливости

Моногамијата еволутивно ги лиши мажите од коска во половиот орган

Британски научници од Универзитетскиот колеџ заклучија дека моногамните врски, комбинирани со релативно кратки периоди на пенетрација, ги лиши еволутивно денешните мажи од коска во пенисот, пишува „Дејли мејл“.Во исто време, […]

Занимливости

Револуционерно откритие: Луѓето не еволуирале на Земјата, а болките во грбот се клучен доказ за тоа!

Според контроверзната книга која ја напиша признат заштитник на животната средина и еколог д-р Елис Силвер, луѓето не еволуирале заедно со другите облици на живот на Земјата.Всушност, човештвото вооопшто не […]

Занимливости

Реален приказ: Еве како би изгледале вонземјаните ако постојат

Шпекулациите за тоа како изгледаат вонземјаните со децении ги забавуваат децата, филмските продуценти и научниците.Ако постојат, дали вонземските суштества би личеле на нас, или можеби на нешто што не можеме […]

Занимливости

Откриени се гени што се заеднички за развојот на човечките прсти и перките на рибите

Тим научници за првпат го следеле формирањето на перките и утврдиле дека прстите се формирани од истите структури, односно од оние кои кај рибите се појавуваат во одделените делови на […]

Занимливости

5 (не)точни факти

Колку пати сте се нашле во ситуација да убедувате некого во нешто, а притоа да немате аргументи, а главното образложение да ви биде дека “тоа е едноставно така”? Колку факти […]