Ознака: евровизија

Сцена

Италија со „Zitti e buoni“ победи на Евровизија

Синоќа се одржа 65-тото издание на европскиот музички натпревар каде победата ја однесе италијанскиот рок бенд „Måneskin“. На второто место се пласираше Франција, додека трета заврши Швајцарија. За Италија ова […]

Сцена

Круна од огледала и црна облека: Вака изгледаше македонскиот претставник на отворањето на Евровизија

Синоќа се одржа свеченото отворање на 65-тото издание на Евровизија. Македонскиот претставник Васил Гарванлиев, на килимот позираше облечен во црно, а на главата носеше со круна од мали огледала.

Сцена

Евровизија сепак ќе има, но од дома- еве ги деталите

Евровизијата која требаше годинава да се одржи во Ротердам е откажана поради пандемијата од коронавирусот, фановите на Евровизија сега ќе гледаат алтернативно телевизиско шоу, што значи дека сите пејачи ќе […]

Сцена

Евровизија сепак ќе има, но од дома- еве ги деталите

Евровизијата која требаше годинава да се одржи во Ротердам е откажана поради пандемијата од коронавирусот, фановите на Евровизија сега ќе гледаат алтернативно телевизиско шоу, што значи дека сите пејачи ќе […]

Сцена

Саша Поповиќ планира да ја прати оваа „Ѕвезда на Гранд“ на Евровизија?

„Види Милице, јас да се прашувам, јас тебе би те пратил на Евровизија. Верувај ми, публиката се согласува со мене. Ќе бидеш вистински претставник и ќе направиш дар – мар. […]

Сцена

Тамара на петто место за најлошо облечени на Евровизија

Наградата „Барбара Декс“ која од 1997 година се „доделува“ за најлошо облечен претставник на „Евровизија“ и која минатата година ја доби Македонија и групата „Ај кју“, годинава му припадна на претставникот на […]

Сцена

Сите чекаа да го покаже вистинското лице: Карлеуша не се воздржа удри по Евровизија, а особено по оваа претставничка

Еден од најголемите „експерти“ кој фановите со душа чекаат да даде свое мислење и став во врска со актуелната Евровизија е токму пејачката која во минатото повикуваше политичари да преземат […]

Сцена

Европа воодушевена од гласот на Тамара: По првата проба, Македонија влегува меѓу фаворитите

После првата проба, скок од три места според обложувалниците за нашата овогодишна претставничка Тамара Тодевска со композицијата Proud. Пратечки вокали се Александра Јанева, Васил Гарванлиев и Антониа Гиговска. Првата полуфинална […]