Ознака: евровизија

Сцена

Пред Евровизија: Претставникот на Србија итно пренесен во болница

Оваа година музичкиот натпревар „Евровизија“ ќе се одржи во Португалија, а Србија ќе ја претставува „Балканика“ и Сања Илиќ. Според неофицијалните податоци, пејачот на „Балканика“, Младен Лукиќ синоќа бил итно […]

Сцена

Згодна и шармантна: Македонската претставничка во прекратко фустанче

Македонските претставници овие денови се во Лисабон Португалија каде што почнувајќи од утре се до сабота ќе се одржи најпопуларното музичко шоу Евровизија. Македонија ќе ја претставува групата Ај Кју […]

Сцена

Откако цела Европа му се смееше на евровизискиот преставник, овој пат го шокираше жирито

Овогодинешниот црногорски претставник на Евровизија Славко повторно ја остави европската јавност без зборови откако се појави во британското музичко шоу Х-фактор.  По неуспешното учество на Евровизија оваа година и откако […]

Занимливости

Нов скандал на Евровизија!

Скандалите поврзани со најпопуларното музичко шоу во Европа не стивнуваат, откако во првото полуфинале кипарската песна „Gravity“ јавноста обвини дека е целосен плагијат на светскиот хит „Human“ од Rag’nBone Man, денеска […]

Сцена

Скандал на евровизија: Тој го ископира најпознатиот светски хит и се пласираше во финалето, фановите бесни

Вечерва во Киев се одржува второто полуфинале од евровизиското музичко шоу, но се уште во центарот на вниманието е скандалот со преставникот на Кипар и неговата евровизиска композиција која наиде […]

Сцена

Јана Бурческа ќе ја претставува Македонија на Евровизија

МРТ одлучи на овој престижен и реномиран музички натпревар, честа за претставување на Јавниот национален радиодифузен сервис и Македонија, да ѝ се довери на младата македонска интерпретаторка Јана Бурческа.Македонската Радио […]

Сцена

Пееше на Евровизија, роди син, а потоа колешка ѝ го украде сопругот: Еве како им врати!

Андреа Демировиќ, поранешна сопруга на кореографот Милош Пауновиќ, сегашен дечко на пејачката Милица Тодоровиќ, се врати по тригодишна пауза на музичката сцена со песна која претставува порака до поранешната љубов.Претставничката […]

Сцена

Киев ќе биде домаќин на натпреварот за најдобра песна на Евровизија 2017 година

Главниот град на Украина, Киев ќе биде домаќин на натпреварот за најдобра песна на Евровизија 2017 година, одлучи Европската радиодифузна унија (ЕБУ) и националната телевизија на Украина (НТУ).Организацијата на оваа […]

Сцена

Данска е победничка на овогодинешниот избор за Песна на Евровизија 2013

Победникот на 58 издание за Песна на Еврозвизија е претставничката на Данска  Емили де Форест! Нејзината песна „Only teardrops„ го доби вниманието на публиката и жирито од 39 земји. Данска […]