Ознака: евровизија

Сцена

Данска е победничка на овогодинешниот избор за Песна на Евровизија 2013

Победникот на 58 издание за Песна на Еврозвизија е претставничката на Данска  Емили де Форест! Нејзината песна „Only teardrops„ го доби вниманието на публиката и жирито од 39 земји. Данска […]

Сцена

Видео:Англиската врезија за овогодинешната евровизиска песна

„If I could change the world'' е насловот на англиската верзија на песната за евровизија, која ја изведуваат есма и влатко лозановски,  која ќе ја претставува Македонија на “Евровизија 2013“ во […]

Сцена

Нова трета песна за Евровизија на Лозано и Есма?!

По вчерашната промоција на втората македонска евровизиска песна „Пред да се раздени“, повторно се појавија низа негативни коментари. Тоа ја натера МРТВ да го ангажира композиторот Јован Јованов, кој треба […]

Сцена

Новата евровизиска песна е толку „добра“ што е тргната од Youtube

Неколку минути по премиерното прикажување на новата евровизиска песна на Есма и Лозано, веста се рашири по сите интернет портали, како и социјални мрежи. Песната „Пред да се раздени“ беше […]

Сцена

Видео: Новата евровизиска песна на Есма и Лозано

Есма и Лозано ќе ја претставуваат Македонија на овогодинешниот Евросонг со нова евровизиска песна „Пред да се раздени“. Откако првичната „Империја“ беше повлечена поради низа негативни коментари, беше снимена нова […]

Занимливости

И Бугарија ја промени песната за Евровизија

Песната „Кисмет“ со која Бугарија требаше да се претстави на Евровизија, по спорот за аворкисте права е повлечена од Бугарската национална телевизија. Откако Бугарската национална телевизија не можела да донесе […]

Занимливости

“Империја” во вештите раце на Кирил Џајковски?

Неофицијално, на социјалните мрежи излезе веста дека евровизиската ”Империја” ќе ја преземе и преработи Кирил Џајковски. Песната ќе доживее комплетна трансформација, со нов аранжман и видео запис, како и измени […]

Занимливости

Видео: Балканот на Евровизија , кој има најмногу шанси за победа?

Сега кога се познати сите претставници за Евровизија од нашиот регион ви ги прикажуваме сите претставници, да откриме кој и дали некој има шанси за победа или барем за повисоко […]

Сцена

Групата „Моје три“ се евровизиските претставници на Србија

Полека привршуваат изборите за песни за Евровизија, како и сите останати и нашиот северен сосед ги избра својот претставник. Станува збор за Мирна, Невена и Сара или трио наречено „Моје […]