Ознака: евровизија

Видео

Видео: Како Хитлер реагираше на „Империја“ песната за Евровизија?

Покрај сите мислења и коментари кои се појавија околу песната на Есма и Влатко Лозановски за Евровизија, на ред дојде и мислењето на Хитлер.Како што е редот, „Хитлер пародија“ има […]

Сцена

Коментарите на јавноста земени во предвид – спотот на Есма и Влатко повеќе не е достапен на Јутјуб!

Откако вчеравечер беше промовиран новиот спот на Есма и Влатко Лозановски за евровизиската песна „Империја“ по Интернет и сите социјални мрежи се појавија многу негативни коментари во врска со спотот, […]

Видео

Видео: Хрватската песна за Евровизија 2013

Во вторникот вечерта Хрватската радио телевизија ја претстави песната што ќе ја претставува земјата на натпреварувањето за најдобра европска песна во 2013 година во Шведска. Станува збор за традиционалната музика […]

Сцена

Премиера на евровизиската песната на Есма и Влатко

Вечер во 20:45 часот македонската телевизија премиерно ќе ја претстави песната „Империја“ на Есма Реџепова и Влатко Лозановски, која ќе ја претставува Македонија на „Евровизија 2013“ во Малме. Текстот на […]

Сцена

Германската песна за Евровизија под истрага дека е плагијат на „Еуфорија”

Германската песна за Евровизија „Глориус” на групата „Каскада” е под истрага откако се појавиле обвинувања дека е плагијат на минатогодишната победничка песна „Еуфорија” на швеѓанката Лорин. Државниот бродкастер NDR соопшти […]

Сцена

Маја Оџаклиевска на Евровизија

Легендарната македонска пејачка Маја Оџаклиевска, која со децении живее и работи во Белград направи вистинска збрка во српските медиуми деновиве. Имено, само две недели откако објави дека нема да учествува […]

Сцена

Босна и Херцеговина нема да учествува на Евросонг во Шведска

Босна и Херцеговина се откажа од учеството на Евросонг, кој следната година ќе се одржи во шведскиот град Малме. Како што потврди за порталот Klix.ba, шефицата на делегацијата за БиХ […]

Сцена

Саша Ковачевиќ на Евровизија за Србија

Соочени со сериозните финансиски потешкотии, многу европски држави оваа година се откажуваат од учествувањето на изборот за песна на Евровизија.Бројот на учесници на престојниот Евросонг во Шведска секјдневно се намалува, […]

Сцена

Саша Ковачевиќ на Евровизија за Србија

Соочени со сериозните финансиски потешкотии, многу европски држави оваа година се откажуваат од учествувањето на изборот за песна на Евровизија.Бројот на учесници на престојниот Евросонг во Шведска секјдневно се намалува, […]