Ознака: евроинтеграција

Вести

Ксидакис: Скопје и Атина со заеднички напори треба да го решат меѓусебниот проблем

Грчкиот заменик министер за надворешни работи Никос Ксидакис, денеска изјави дека климата во односите меѓу Скопје и Атина постојано се подобрува.- Мислам дека проблемот меѓу Атина и Скопје е заеднички. […]

Вести

Димитриев: Приемот на Македонија во НАТО ќе биде придонес за стабилноста и безбедноста во регионот

Членството во НАТО и евроинтеграцијата остануваат врвен приоритет на надворешната политика на Република Македонија, порача Претседателот на Владата Емил Димитриев во своето обраќање пред амбасадорите во рамки на редовниот работен […]