Ознака: Европска комисија

Вести

Првата порака која што доаѓа од Европската Комисија е да запрете со партизација на администрацијата

Не е чудо што првата порака која што доаѓа од Европската Комисија е да запрете со партизација на администрацијата, вели пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски.Според него, вработувањето на 40 советници […]

Вести

Хакиран сајтот на Еврокомисијата

Интернет страницата на Европската комисија синоќа беше хакирана со голем кибер напад, соопшти утрово поортпаролот на Еврокомисијата, Маргаритис Схинас.Тој не посочи од каде потекнувал кибер нападот. – Успеавме да го […]

Вести

Плаќање по пет евра и пријава при влегување во земја на ЕУ

Европската комисија денеска и официјално предложи воведување Европски систем за информации за патување и авторизација (ЕТИАС), со кој во иднина, македонските граѓани, но и државјаните на сите земји што имаат […]

Вести

Европската комисија денеска ќе ги објави најновите прогрес-извештаи за напредокот на Македонија за членство во ЕУ

Европската комисија денеска ќе ги објави најновите прогрес-извештаи за напредокот на земјите-кандидати за членство во Европската унија во процесот на проширување, при што Република Македонија, како и седум пати претходно, […]

Вести

Блажеска: Никој не ги суспендирал, ниту одзел овластувањата на државата за ИПА-средствата

Ниту е поведена постапка за суспендирањето на ИПА-средства за Македонија, ниту, пак, има најави за одземањето на ингеренциите на државата за спроведувањето на ИПА-фондовите, изјавува за „Дневник“ Ана Блажеска, државниот […]

Вести

Британскиот еврокомесар Џонатан Хил си даде оставка

Претставникот на Велика Британија во Европската комисија, Џонатан Хил, кој е одговорен за финансиската стабилност, услуги и капиталните пазари, денеска објави дека поднесува оставка по референдумот во неговата земја за […]

Вести

ЕК: Македонија да одржи итни кредибилни избори

Европската комисија денеска ја поздрави одлуката на претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, да ја повлече аболицијата за сите лица инволвирани во скандалот со прислушувањето што создаде политичка криза kojaшто […]