Ознака: Европски парламент

Вести

Европскиот парламент ќе гласа за резолуцијата за Македонија

Европскиот парламент денеска ќе гласа за резолуцијата за Република Македонија, која се однесува на извештајот на Европската комисија за 2016 година, јавува дописникот на МИА од Стразбур.Резолуцијата предложена од словенечкиот […]

Вести

Европскиот парламент доцна вечерва ќе расправа за Македонија

Европскиот парламент доцна вечерва ќе расправа за извештајот за напредокот на Република Македонија во 2016 година, јави дописникот на МИА од Стразбур.Тројцата членови на Европскиот парламент Едуард Кукан, Кнут Флекенштајн […]

Вести

Скандал: Европскиот парламент го забрани прикажувањето на филмот кој ја докажува поврзаноста меѓу аутизмот и вакцината

Како  да се спречи демократијата и  другата страна на приказната во корист на фармацевската индустрија? Вистинскиот пример  ни  дава одлуката на ЕУ парламентот  кој  и покрај тоа што  беше најавено, […]

Вести

Хан: Сега е можноста за лидерите во земјата да ја надминат кризата

Комесарот за преговори за проширување на Европската унија, Јоханес Хан, денеска во Европскиот парламент ги претстави прогрес-извештаите за земјите од процесот на проширување за 2016 година, при што во однос […]

Вести

Тања Фајон: Евросоросоид дискредитиран со документи

Обелоденетите документи на меѓународниот финансиски фонд во сопственост на Џорџ Сорос откриваат на кој начин магнатот значително влијаел на последните европски избори во Словенија. Во неодамна разоткриениот извештај Reliable allies […]

Вести

Скандал во ЕП: Се истепаа пратеници, еден колабираше

Стивен Вулфи, европски парламентарен застапник на Партијата за независност на Обединетото Кралство (УКИП) заврши во болница во Стразбур по судирот во текот на состанокот на европските застапници на таа партија.Во […]