Ознака: Евросонг

Сцена

Се огласи Жељко Јоксимовиќ: „Време е да се преиспита начинот на гласање“- еве за пејачот кој е победник на Евровизија

Време е да се преиспита начинот на гласање на „Евровизија“, порачува Жељко Јоксимовиќ, човекот кој и како пејач и како композитор неколку пати бил дел од евровизиското натпреварување како претставник […]

Сцена

Македонците очекуваат Тамара на Евровизија да им донесе вртоглава сума на пари- обложувалниците преполни

Зголемен бројот на уплати во обложувалниците за победа на нашиот претставник на годинешната Евровизија, пренесува Слободен Печат. Цела Македонија е во исчекување на вечерашниот настап на Тамара Тодевска во финалето […]

Сцена

Еве што и порача Тијана Дапчевиќ на својата сестра по пласирањето во финалето на Евровизија!

Пејачката Тијана Дапчевиќ се огласи на својот Инстаграм профил по пласирањето во финалето на Македонија како и на нејзината сестра Тамара Тодевска. Тамара Тодевска која е нашиот претставник на овогодинешната […]

Сцена

Тамара Тодевска со песната „Proud” прва се пласира во финалето на Евровизија

Нашата Тамара Тодевска со песната „Proud” („Горда”) се пласира во финалето по цели седум години по одличниот настап во втората полуфинална вечер на 64. Евровизија, што се одржува во Тел […]

Сцена

Тамара Тодевска гордо ќе пее за Северна Македонија- ова е евровизиската песна

Тамара Тодевска со песната „Proud“ ќе ја претставува нашата земја оваа година на Евровизија која се одржува во Израел. Пејачката вечерва ја промовираше баладата која звучи одлично. Северна Македонија учествува […]

Сцена

Тамара ќе настапи на Евровизија под името „Северна Македонија“

ЕБУ официјално потврди дека македонската претставничка Тамара Тодевска ќе настапи под името „Северна Македонија“ на претстојниот Евросонг во Тел Авив во мај. Во известувањето се додава и дека на сите […]

Вести

Победникот на Евросонг го шокираше светот со својата тажна животна приказна

Победникот на овогодинешната Евровизија, Португалецот Салвадор Собрал (27), беше еден од фаворитите уште од самиот почеток на натпреварувањето, а се до сега ја чуваше својата голема и тажна тајна.Песната и […]