Ознака: евро

Вести

Златото достигна највисока вредност во однос на еврото

Цената на златото на светските берзи денеска во еден момент беше највисока во историјата во однос на еврото, додека според доларот го достигна двонеделниот максимум. Тоа се случи бидејќи инвеститорите […]

Вести

Државава има најскапи патарини во регионот и пошироко, по километар пат

Цената на патарините за патничките возила, на автопатиштата во земјите од регионот е различна, но како најскапи патарини пресметано за изминати 10 километри по автопат има Македонија. Во Македонија, цената […]

Балкан

Еврото во Бугарија најрано во 2023 година

Според последниот извештај на агенцијата за рејтинг „Фич Рејтингс“, Бугарија може да го усвои еврото на почетокот на јануари 2023 година, пренесуваат медиумите во соседството. Бугарија официјално го започна процесот […]

Вести

Курсна листа на Народната банка на Република Македонија формирана на 10.08.2018

Бидејќи има големи превирања во светов на политичка основа забележавме и големи осцилации на валутите во однос на денарот. Затоа ви ја пренесуваме курсната листа на НБРМ важечка во моментов. […]

Издвојуваме

Биткоинот на историска височина, се тргува над 9000 долари денеска

Она што пред две, три недели беше незамисливо за цената на Биткоинот, денеска е реалност. Имено, кралот на криптобалутите денеска се тргува за неверојатни 9000 долари. Прашање на време е […]

Вести

СДСМ призна: Стопиле 340 милиони евра од државните резерви

Неодговорното трошење на државните пари веќе не може да се сокрие. Во Фискалната стратегија за ‎2018-2020 година од Министерството за финансии, Владата призна дека потрошила 340 милиони евра од девизните […]

Издвојуваме

Биткоинот денеска се тргува за 7500 долари, што е нов рекорд

Денеска повторно имаме нов рекорд на вредноста на Биткоинот, како и на маркетот на криптовалути. Биткоинот вреди, односно се тргува за 7500 долари, додека криптоберзата има вредност од над 200 […]