Ознака: египет

Вести Свет

Поплавите во Египет однесоа десетина животи

Најмалку десет лица, од кои четири деца, загинаа во вчерашните поплави што го погодија главниот град на Египет, Каиро. Поради надојдената вода не работеа училиштата и универзитетите, а голем дел […]

Вести

Најмалку 17 ранети при напад врз автобус со туристи кај пирамидите во Гиза

Најмалку 17 лица, меѓу кои и странски туристи, се ранети денеска при експлозија на бомба крај туристички автобус во близина на новиот Голем египетски музеј, што се гради во реонот […]

Вести

Напад врз христијаните од областа Ал Мина во Египет

Двајца жители и пожарникар биле ранети во завчерашниот напад врз домовите на христијанското население во египетската област Ал Мина. Нападот врз коптската заедница во селото Демшау Хашем го извршиле нивните […]

Вести

Продолжена вонредната состојба во Египет

Египетските власти ја продолжија вонредната состојба за уште три месеци, по првичното воведување во април, по атентатите во црквите, каде имаше десетици загинати.Претседателот Абдел Фатах Сиси издаде указ за продолжување […]

Вести

Египет воведува вонредна состојба за период од три месеци

Египетскиот претседател Абдел Фатах ал Сиси прогласи воведување вонредна состојба во период од три месеци по вчерашните терористички напади врз коптски цркви, во кои загинаа најмалку 44 лица.– Ќе бидат […]

Вести

СБ на ОН ги осуди нападите врз цркви во Египет

Советот за безбедност на Обединетите нации ги осуди терористичките напади врз цркви во Египет, извршени за време на литургиите за празникот Цветници, јави ТАСС.СБ ги означи нападите како „монструозни и […]

Вести

Иванов во посета на Египет

Претседателот Ѓорге Иванов од денеска до понеделник ќе престојува во работна посета на Арапската Република Египет, каде што ќе учествува на Форум на високо ниво во организација на Александриската библиотека […]

Вести

Египет удри шлаканица на Франција: Препродадени „мистрали“ на Русија за еден долар?!

-Египет на Русија ѝ ги препродаде купените носачи за хеликоптери од типот „мистрал“ од Франција за еден долар – изјави полскиот министер за одбрана Антони Маќеревич.Како што соопшти агенцијата АП, […]

Контроверзни фајлови

КГБ откри мумифициран древен вонземјански „бог“

Во 1961 година, КГБ активираше тајна програма, чија цел била да се открие вонземјанска технологија. Кулминација на тајните податоци за проектот било наоѓање на тело на вонземјанин стар 13.000 години, […]

Занимливости

Египет за прв пат го изложи најстариот напис на папирус: Дневник на творецот на големата пирамида во Гиза

Музејот на Египет во Каиро за прв пат го изложува најстариот напис од Египет, напишан на папирус. На папирусот во детали е опишан секојдневниот живот на творецот на големата пирамида во […]